1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naklejki na panelach fotowoltaicznych. „Straty wydajności zrekompensują dochody z reklam”

Naklejki na panelach fotowoltaicznych. „Straty wydajności zrekompensują dochody z reklam”

Naklejki na panelach fotowoltaicznych. „Straty wydajności zrekompensują dochody z reklam”

Włoski startup stworzył naklejki, które można wykorzystać do pokrycia paneli słonecznych. Dobry pomysł na wykorzystanie przestrzeni czy kolejna metoda na zaśmiecanie przestrzeni publicznej?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Naklejki na panelach fotowoltaicznych

Przykrycia zostały stworzone z myślą o możliwości nadrukowania na nich dowolnej grafiki w wysokiej rozdzielczości. Tworzywo termoplastyczne, z których się składają, to w zasadzie folia samoprzylepna dopasowana do zastosowań zewnętrznych. Co ważne, reklama może zostać w pełni poddana recyklingowi. 

Włoski startup Sunspeker, aby wejść na rynek ze swoim produktem, uzyskał finansowanie w wysokości 115 000 EUR od włoskiego państwowego banku inwestycyjnego Cassa Depositi e Prestiti.

Nasz nowy produkt ma na celu stworzenie wszechstronnego cyfrowego ekranu zasilanego fotowoltaiką. Z naklejką Sunspeker każdy panel słoneczny potencjalnie staje się powierzchnią reklamową powiedział w wywiadzie dla PV Magazine dyrektor generalny Fabrizio Chiara. 

Pomysł na pewno znajdzie szerokie grono odbiorców, którzy będą w stanie poświęcić część wydajności swoich paneli dla możliwości umieszczenia na nich reklamy. Firma twierdzi, że ich naklejki przepuszczają światło słoneczne i umożliwiają pracę modułów. W jakim stopniu przykryta instalacja PV traci na swojej wydajności i czy jest to opłacalne?

Dochody z reklam zamiast pełni wydajności

Sunspeker twierdzi, że moduły pokryte folią samoprzylepną zachowują od 80% do 90% swojej wydajności. Rekompensatą za gorszą pracę paneli mają być działania marketingowe.

Utratę wydajności energetycznej można zrekompensować zyskami wynikającymi z kampanii reklamowych. Reklamy tego rodzaju mogą być również sprzedawane po wyższej cenie, biorąc pod uwagę trwałość billboardówpowiedział Chiara w wypowiedzi dla PV Magazine

Sunspeker twierdzi, że opatentowany przez firmę proces pozwala na zachowanie wysokiego współczynnika przezroczystości. Jednak wydajność zależy od konkretnego nadruku, który pokryje panele. W zależności od wybranego wzoru, który musi zostać dopasowany do otoczenia pod względem estetyki, efektywność energetyczna może zostać zmniejszona do 80% początkowej wydajności. 

Firma po raz pierwszy pokazała ostatnio swój produkt w praktyce, wciąż w fazie pilotażu.

W regionie Veneto, pod koniec listopada, we współpracy z Energy Saving, firmą energetyczną z siedzibą w Treviso, która wierzyła w misję i technologię Sunspeker, zainstalowaliśmy pierwszy pilotażowy projekt dachu słonecznego z teksturą „dachówki” – powiedział PV Magazine Fabrizio Chiara

Jakie potencjalne zalety i wady ma to rozwiązanie? Korzyści finansowe z dodatkowej powierzchni reklamowej są na pewno kuszące. To, czy folia z nadrukiem prezentuje się korzystniej od paneli, pozostaje kwestią gustu. Najbardziej niepokojące jest jednak ryzyko wzrostu liczby reklam na dachach budynków jednorodzinnych. Każda powierzchnia może potencjalnie stać się przestrzenią reklamową, a widok upstrzonych różnokolorowymi banerami domów nie należy do przyjemnych. W przypadku upowszechnienia się pomysłu Sunspeker nie obejdzie się bez bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących reklam, m.in. takich jak te obowiązujące w Krakowie.

Sunspeker ma teraz nadzieję na zebranie kolejnych 450 tys. euro w nowych rundach finansowania. Technologia włoskiego startupu wciąż wymaga jeszcze dopracowania. Twórcy twierdzą, że ich projekt znajduje się na szóstej pozycji w dziewięciostopniowej skali gotowości technologicznej. 9 punktów oznacza pełną gotowość wprowadzenia produktu do komercyjnego zastosowania. 

Włoski pomysł ma potencjał, istnieją jednak także inne nietypowe metody na wkomponowanie fotowoltaiki w otoczenie.

Nietypowe pomysły na fotowoltaikę

Fotowoltaika na torach kolejowych to pomysł szwajcarskiego start-upu Sun-Ways. Czy taki pomysł na zagospodarowanie paneli słonecznych ma sens?

Istnieją różne opcje wdrożenia fotowoltaiki zintegrowanej z trasą kolejową oraz innymi ciągami komunikacyjnymi. Ogniwa mogą znajdować się na przykład na ekranach akustycznych. Pierwsza tego typu instalacja powstała w Polsce w lipcu 2022 roku. 

źródło: sunspeker.com, PV Magazine, zdj. główne: facebook.com/Sunspeker

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.