Władze Hongkongu wstrzymują dotacje na zakup samochodów elektrycznych

Od dłuższego czasu Hongkong wspierał zakup samochodów elektrycznych przez osoby prywatne, co przyczyniło się do wzrostu popularności ekologicznych pojazdów na wschodnim wybrzeżu Chin. Decyzja o wstrzymaniu finansowego wsparcia ze strony miasta znacząco wpłynęła na trendy zakupowe mieszkańców, co doskonale pokazują statystyki. Od czasu wejścia w życie nowych przepisów sprzedaż samochodów elektrycznych drastycznie spadła.

Obniżenie sprzedaży najbardziej odczuli dealerzy Tesli. To właśnie ta marka, łącząca w sobie najnowsze technologie oraz wysoki komfort jazdy, stanowiła jeden z najczęstszych wyborów kupujących. Dzięki dotacjom i wsparciu administracji Hongkongu można było nabyć nowy model Tesli nawet do 50% taniej. Teraz, kiedy finansowa pomoc się skończyła, sprzedaż zmalała do zera.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nowe przepisy weszły w życie 1 kwietnia bieżącego roku. Do tego czasu, nie licząc marca, średnia miesięczna sprzedaż samochodów marki Tesla utrzymywała się na poziomie kilkuset sztuk. W marcu amerykańskie przedsiębiorstwo zhandlowało aż 2939 pojazdów, w kwietniu zaś ani jednego. Marcowy wzrost sprzedaży pokazuje, jak wiele osób chciało zdążyć z zakupem auta przed wycofaniem ulg.

Decyzja o wstrzymaniu dotacji na zakup samochodów elektrycznych będzie obowiązywać do marca 2018 roku, lecz istnieje szansa jej przedłużenia. W wielu krajach zakup ekologicznych pojazdów jest wspierany finansowo przez rząd, dzięki czemu takie auta stają się realną alternatywą dla samochodów spalinowych. Dla przykładu, w Norwegii pojazd elektryczny można nabyć bez 25-procentowego podatku VAT.