Władze Tajwanu rozważają Powerpacki Tesli po olbrzymim blackoucie

Kilka dni temu Tajwan doświadczył olbrzymiego blackoutu, który dotknął ponad 6,68 miliona domostw podczas trwającego tam upalnego lata. Szkody wyceniono na miliony dolarów, a minister ekonomii podał się do dymisji.

Usterka w rządowej firmie dostarczającej naturalny gaz spowodowała zatrzymanie sześciu generatorów w największej tajwańskiej elektrowni gazowej. Przerwa w dostawie prądu dotknęła łącznie ponad 6,68 miliona gospodarstw domowych znajdujących się w miastach Taipei, Taichung i Tainan oraz trzech hrabstwach w centrum, na zachodzie i południowym zachodzie wyspy zamieszkanej przez 23 miliony ludzi.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Tajwański rząd poinformował, że szuka rozwiązania pozwalającego uniknąć takiego incydentu w przyszłości. Swoją uwagę skierował w stronę Tesli oraz jej olbrzymich magazynów energii, tzw. Powerpacków, które Australia zamówiła od Elona Muska w celu poprawy stabilności krajowej sieci energetycznej. Niedługo powstanie tam system o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh.

Minister nauki i techniki, Chen Liang-gee, podczas rozmowy w swoim biurze oświadczył dziennikarzom:

Tesla korzysta z technologii litowo-jonowych baterii, żeby pomóc Australii i Kalifornii wprowadzić inteligentną sieć energetyczną oraz magazyny energii, a my możemy brać z nich przykład. Postaramy się sprawdzić, czy istnieje odpowiednie dla nas rozwiązanie. Będziemy z nimi w kontakcie.

Dodał także, że rząd ma w planach wysłać swoich przedstawicieli do Stanów Zjednoczonych, żeby przeprowadzić konkretne rozmowy z firmą Tesla.

Olbrzymie magazyny energii byłyby także pomocne w przejściu kraju na zasilanie energią odnawialną. Tajwański prezydent, Tsai Ing-wen, przedstawił plan, w którym do 2025 roku wszystkie elektrownie jądrowe mają zostać zastąpione źródłami odnawialnymi. W przypadku korzystania z turbin wiatrowych oraz paneli fotowoltaicznych, magazyny energii będą konieczne.

Tesla zaistniała na tajwańskim rynku na początku 2017 roku wraz z premierą pierwszej w kraju stacji superszybkiego ładowania. Do tej pory oferowała jednak tylko produkty związane z branżą automotive. Wygląda jednak na to, że będzie miała teraz dobrą okazję na uruchomienie sprzedaży swoich produktów energetycznych.