Włochy stawiają na magazyny energii

Jak podaje włoska instytucja zajmująca się OZE – ANIE Rinnovabili, w kraju Półwyspu Apenińskiego zainstalowano 18 036 systemów magazynowania o pojemności 167,7 MWh, podłączonych do instalacji OZE o łącznej mocy 80,2 MW.

Wyżej wymieniona liczba odnosi się do stanu w marcu bieżącego roku. W pierwszym kwartale natomiast zainstalowano 2 857 generatorów – około 860 w ciągu miesiąca. Ich łączna moc wynosi 11,2 MW i ma pojemność 20,6 MWh. Większość z nich jest oparta o technologię litowo-jonową. Pojedyncze urządzenie gromadzi poniżej 20 kWh.

Zdecydowana większość, bo aż 6414 generatorów we Włoszech, postawiono w regionie Lombardii (włoska część Alp). Jest to zasługa władz samorządowych, które przeznaczyły 4,4 mln euro na dotacje do systemów magazynujących dla osób prywatnych i przedsiębiorców w połączeniu z instalacjami fotowoltaicznymi. Ponadto władze Lombardii zwiększają fundusz na ten cel o milion euro rokrocznie.

Pojedyncza osoba może otrzymać dotację w wysokości do 3000 euro na pokrycie połowy kosztów zakupu i montażu. Warunkiem jest inwestycja w instalację składającą się systemów magazynowania energii oraz PV o mocy do 20 kW.

Na drugim miejscu we Włoszech po Lombardii jest region Veneto z liczbą 2668 systemów magazynujących, następne Emilia-Romagna (1996) oraz Piemont (1358).

fot: sonnen

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wietnamskie słomki z trawy. Czy zastąpią plastik?

Jedna z wietnamskich firm wpadła na genialny pomysł produkcji słomek z trawy o nazwie turzyca, która rośnie w dolinie Mekongu. Trawa ma sztywną strukturę, trzeba ją przyciąć i wyczyścić w środku. Można ją produkować na dwa sposoby. Pierwszy polega po prostu na czyszczeniu i owinięciu w liście bananowca. Drugi zapewnia bardziej trwałą konstrukcję poprzez obróbkę termiczną i palenie w piecu. Wówczas słomka przetrwa nawet 10 dni.