Wodór paliwem przyszłości?

„Energia uzyskiwana z wodoru może pozwolić na magazynowanie energii elektrycznej w skali, która nie jest do osiągnięcia przy wykorzystaniu systemów wykorzystujących ogniwa litowo-jonowe”, mówi Mike Koefman, dyrektor Planet Hydrogen, firmy z Wielkiej Brytanii. Spółka rozwija systemy wykorzystujące wodór do magazynowania energii.

Temu głosowi wtóruje John Ellis. Uważa on, że konieczne jest połączenie sił, by pracować nad wspólną strategią rozwoju energetyki – zwłaszcza nowoczesnych systemów magazynowania energii.

„Nic nie jest w stanie pokonać sprawności magazynów energii wykorzystujących np. ogniwa fotowoltaiczne do ładowania ogniw litowo-jonowych”, mówi Koefman. „Jednak skupiając się na tej zalecie, pomijamy pewne problemy, głównie z stosowaniem tej technologii na większą skalę”. To sprawiło, że instytucje, takie jak Instytut Inżynierii Mechanicznej, przyglądają się uważnie technologii wodorowej, jako istotnej metodzie magazynowania energii elektrycznej. Wodór łatwo wytwarza się, wykorzystując do tego prąd elektryczny z czystych źródeł, np. z systemów PV.

Baterie nadal potrzebne będą w szeregu zastosowań, ale aby zrezygnować z wykorzystania paliw kopalnych w brytyjskim klimacie, konieczne są inne technologie, które pozwolą na skalowanie systemów magazynowania energii elektrycznej do odpowiedniej wielkości.

źródło: the guardian

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.