Wodór paliwem przyszłości?

„Energia uzyskiwana z wodoru może pozwolić na magazynowanie energii elektrycznej w skali, która nie jest do osiągnięcia przy wykorzystaniu systemów wykorzystujących ogniwa litowo-jonowe”, mówi Mike Koefman, dyrektor Planet Hydrogen, firmy z Wielkiej Brytanii. Spółka rozwija systemy wykorzystujące wodór do magazynowania energii.

Temu głosowi wtóruje John Ellis. Uważa on, że konieczne jest połączenie sił, by pracować nad wspólną strategią rozwoju energetyki – zwłaszcza nowoczesnych systemów magazynowania energii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Nic nie jest w stanie pokonać sprawności magazynów energii wykorzystujących np. ogniwa fotowoltaiczne do ładowania ogniw litowo-jonowych”, mówi Koefman. „Jednak skupiając się na tej zalecie, pomijamy pewne problemy, głównie z stosowaniem tej technologii na większą skalę”. To sprawiło, że instytucje, takie jak Instytut Inżynierii Mechanicznej, przyglądają się uważnie technologii wodorowej, jako istotnej metodzie magazynowania energii elektrycznej. Wodór łatwo wytwarza się, wykorzystując do tego prąd elektryczny z czystych źródeł, np. z systemów PV.

Baterie nadal potrzebne będą w szeregu zastosowań, ale aby zrezygnować z wykorzystania paliw kopalnych w brytyjskim klimacie, konieczne są inne technologie, które pozwolą na skalowanie systemów magazynowania energii elektrycznej do odpowiedniej wielkości.

źródło: the guardian