Problemy z recyclingiem sprawiły, że do czarnego plastiku przedostały się niebezpieczne związki chemiczne

Nieodpowiedni recycling elektronicznych śmieci sprawił, że do niektórych materiałów wtórnych dostały się niebezpieczne związki chemiczne. Dotyczy to czarnego plastiku, do którego przeniknęły związki ołowiu i bromu. Jak wskazuje na podstawie swoich badań Environment International, pojawiły się one w ponad 600 produktach dostępnych na rynku.

„Wynika z tego spore niebezpieczeństwo dla środowiska, jak i zdrowia ludzi, co szczególnie dotyczy czarnych tworzyw”, mówi Andrew Turner, autor badania. „Kwestie techniczne oraz czynniki ekonomiczne wpływają na to, w jaki sposób sortuje się śmieci i przygotowuje się je do recyclingu”. Najbardziej problematyczne są śmieci pochodzące z urządzeń elektronicznych i przemysłu spożywczego (opakowania jednorazowe) z uwagi na dodatki, jakie zawierają.

W Stanach Zjednoczonych 15% wszystkich plastikowych odpadów ma czarny kolor. Są one szczególnie trudne w recyclingu ze względu na dodawane do nich barwniki. „Czarny plastik może być estetyczny, jednak stanowi ogromny problem w recyclingu i wprowadza zanieczyszczenia do kolejnej generacji produktów”, tłumaczy Turner.

Niepokojące jest wykorzystanie czarnych opakowań na produkty spożywcze. Zawierają one często rakotwórcze związki bromu, które przenikać mogą do naszego jedzenia.

Konieczne są istotne zmiany w sposobie przetwarzania tych odpadów. Poziomy zanieczyszczeń w niektórych badanych próbkach są bardzo wysokie. „Konieczne jest wprowadzenie innowacji do przemysłu, które pozwolą na eliminację niebezpiecznych związków z tworzyw i lepszy recycling czarnych opakowań”, mówi Turner.

źródło: ecowatch

foto: flickr

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.