IKEA przestanie wykorzystywać opakowania jednorazowe

Zanieczyszczenie środowiska jednorazowymi opakowaniami sztucznymi to poważny problem. Duże firmy i przedsiębiorstwa starają się więc znaleźć alternatywne rozwiązania, które nie będą obciążać środowiska naturalnego. Wśród nich jest szwedzka IKEA.

W Polsce IKEA może się już pochwalić sporymi osiągnięciami w obszarach transformacji ku gospodarce o obiegu zamkniętym oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatu. W naszych sklepach osiągnęliśmy 100% recyklingu odpadów kartonowych, a do 2025 roku chcemy odzyskiwać też wszystkie odpady drewniane i plastikowe. W ubiegłym roku naszych 80 turbin wiatrowych IKEA w Polsce wygenerowało 456 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 125 911 gospodarstw domowych. Dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii IKEA w Polsce osiągnęła niezależność energetyczną już w 2016 roku”, mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail.

W ostatni czwartek 7 czerwca IKEA poinformowała w specjalnym komunikacie, że zamierza porzucić wykorzystywanie tworzyw sztucznych w swoich sklepach oraz restauracjach z uwagi na zobowiązania, które są efektem przystąpienia do planu „People & Planet Positive”. Dołączenie do grona firm, które zobowiązały się zmienić prowadzoną przez siebie politykę na bardziej proekologiczną wymaga wielu wyrzeczeń, które szwedzka IKEA chce realizować krok po kroku, aż do 2030 roku. Firma, że już za dwa lata uda jej się wyeliminować wszystkie opakowania jednorazowego użytku w każdym swoim sklepie i restauracji na świecie.

Porzucenie jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych to nie jedyny cel, jaki IKEA chce osiągnąć. Ważnym elementem polityki firmy jest również zwiększenie oferty montażu paneli fotowoltaicznych. Nie wyklucza również rozszerzenia oferty o inne produkty związane z OZE, jak m.in. pompy ciepła. Zmiany nadejdą także w restauracyjnym menu szwedzkiej firmy. Od sierpnia bieżącego roku (także w Polsce) pojawią się m.in. wegetariańskie hot-dogi, co jest początkiem zwiększenia udziałów jarskich dań i posiłków w kartach dań restauracji IKEA.