Województwo łódzkie preferencyjnie finansuje termomodernizację

Bank Gospodarstwa Krajowego przeznaczy 80 mln złotych na preferencyjne finansowanie termomodernizacji budynków w województwie łódzkim. O środki starać się mogą spółdzielnie, samorządy, wspólnoty mieszkaniowe i TBS-y (podmioty Towarzystwa budownictwa społecznego).

Fundusze na termomodernizację budynków w województwie łódzkim pochodzą z projektu unijnego „Jeremie 2”. Przyznawane są one za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Ubiegać się o nie można w Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego (30 mln złotych) i Alior Banku (50 mln złotych). Obie instytucje dysponują różnymi budżetami, ale każda z nich udzielać będzie pożyczek na preferencyjnych warunkach na maksymalną kwotę 3 mln złotych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Spółdzielnie, samorządy, wspólnoty mieszkaniowe i TBS-y pozyskane środki mogą wykorzystać na: wymianę okien i drzwi, inwestycję w nowe systemy grzewcze bądź instalacje OZE oraz energooszczędne wyposażenie obiektów (np. w pełni LEDowe oświetlenie). Jak szacuje Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, za 80 mln złotych możliwa jest termomodernizacja ponad 60 obiektów.

Podobne preferencyjne finansowanie dostępne jest również w województwie małopolskim, gdzie można starać się o pożyczkę do kwoty 3,2 mln złotych. Uzyskane środki powinny być przeznaczone na instalacje OZE oraz termomodernizację. Od zysków energetycznych inwestycji zależeć będzie oprocentowanie. Wstępny budżet województwa małopolskiego wynosi 32 mln złotych, ale może ulec podwojeniu.