Fotowoltaika W Wojkowicach powstaje farma fotowoltaiczna 20 listopada 2017 Fotowoltaika W Wojkowicach powstaje farma fotowoltaiczna 20 listopada 2017 Przeczytaj także Fotowoltaika Emisje z elektrowni węglowych obniżają wydajność fotowoltaiki. Roczne straty sięgają 5,8% Nowe badania pokazują, że zanieczyszczenia powstające przy spalaniu węgla mogą obniżać produkcję energii z fotowoltaiki. Straty wynikają nie tylko z emisji CO₂, ale także z aerozoli, które ograniczają dopływ promieniowania słonecznego do paneli. W skali globalnej jest to nawet o kilka procent produkcji energii rocznie. Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Inwestycje w energię odnawialną są coraz popularniejsze nie tylko w dużych wojewódzkich miastach posiadających spory kapitał, ale także w mniejszych miejscowościach i gminach znajdujących się na terenie całej Polski. Jest to możliwe dzięki funduszom europejskim, które wspomagają rozwój małych, lokalnych społeczności poprzez inwestycje ważne z perspektywy mieszkańców. Przykładem takiego działania jest powstająca właśnie farma fotowoltaiczna w śląskich Wojkowicach, która zasili Zakład Gospodarki Komunalnej. Projekt ten nie mógłby zostać zrealizowany, gdyby nie finansowe wsparcie uzyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Koszt wybudowania farmy fotowoltaicznej zamknie się w kwocie niemal miliona złotych, z której aż 85% zostanie pokryte dzięki unijnemu dofinansowaniu wynoszącemu 674 530 złotych. Reklama Aby poprawić efektywność energetyczną przedsiębiorstwa postawiono na własne źródło wytwórcze. Rozwiązaniem wspólnym z celami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego była budowa własnej elektrowni fotowoltaicznej i zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dzięki realizacji tego projektu zostaną osiągnięte wskaźniki celów RPO WSL. Powstanie nowe źródło wytwórcze energii odnawialnej wraz z infrastrukturą przesyłową, które dzięki rocznej produkcji prądu wpłynie na ogólną redukcję emisji gazów cieplarnianych i pyłów zwieszonych PM10, wynikających z produkcji energii równoważnej w elektrowni węglowej – skomentował inwestycję Marcin Wroński, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wojkowicach, w wywiadzie udzielonym dla Dziennika Zachodniego. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.