Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Wskocz zimą na rower!

Wskocz zimą na rower!

W zimie da się jeździć rowerem. Choć czasem na chodnikach i ścieżkach rowerowych zalega duża sterta śniegu i lodu, to ulice nadają się do rowerowej aktywności. Warto pamiętać o kilku kwestiach zimową porą. A może skusić się na elektryczny rower? Bez względu na formę pojazdu świętujemy Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy Zimą!

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Ocieplenie klimatu sprzyja rowerzystom?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Analiza warunków atmosferycznych podczas ostatnich zim pokazuje, że nie ma reguły, która opisywałaby ilość śniegu czy skalę mrozu w obliczu ocieplenia klimatu. Faktem jest, że nadmierna emisja gazów cieplarnianych powoduje wzrost średniej temperatury Ziemi, a co za tym idzie, nawiedzają nas fale upałów, pojawiają się susze, wzrasta poziom mórz i inne. Przykładowo zeszłej zimy mieliśmy do czynienia z wyjątkowo ciepłym okresem, który umożliwił wielu rowerzystom jazdę praktycznie przez cały rok. Nie trzeba było wówczas zmieniać opon w rowerze, zmniejszyły się też obawy co do śliskości nawierzchni. Jednak zupełnie inne warunki zaśnieżenia można było spotkać w górach, gdzie na nieprzetartych szlakach zalegały metrowe zaspy.

Czy sól niszczy opony?

Eksploatując nasz rower, musimy pamiętać o kilku zasadach, dotyczących mycia roweru, smarowania łańcucha, regulacji hamulców, czy serwisowania go. Drogi i ścieżki posypane solą mogą poczynić znaczne szkody naszemu łańcuchowi, przerzutkom i innym elementom napędu. Zdarza się, że na zimowy okres zmienia się napęd lub używa innego roweru, o ile taki się posiada. Radą jest też zmiana opon na zimowe. W zimnych miesiącach warto częściej przecierać wrażliwe części roweru. Dzięki temu zachowamy jego sprawność na dłużej. Uwaga: nie myjmy roweru myjką wysokociśnieniową, bo wypłukuje smar.

Reklama

Kurierzy na elektrykach i grube kalesony

Bez względu na to, czy dostarczasz ludziom jedzenie, czy korzystasz z pojazdu, używając go jako środka transportu do pracy, musisz pamiętać o odpowiednim ubraniu. Bielizna termoaktywna, czapka i grube rękawiczki to podstawa. Jednak czy zastanawiałeś się, jak ubrać się na rower elektryczny? Wkładając mniej siły w jazdę, nie rozgrzewamy się tak mocno, więc w tym przypadku warto skorzystać z modelu ubioru motocyklisty. Bez wątpienia elektryczny rower pomoże przedrzeć się przez wymagające zimowe trasy. 

Należy pamiętać o baterii elektryka, która nie może rozładować się całkowicie podczas jazdy. Zmniejszona pojemność akumulatora zimą to naturalny objaw obniżonej temperatury powietrza. Rower elektryczny trzeba przechowywać w temp. 5-20 stopni Celsjusza. Firma Shimano radzi, aby w przypadku śliskich powierzchni zakładać zimowe opony, czy nawet specjalne rowerowe kolce.

Kto dzisiaj pojechał rowerem do pracy?

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.