Współpraca Orlen i Northland Power. Budowa morskiej farmy wiatrowej ruszy już w 2023 roku

PKN Orlen i Northland Power z Kanady podejmują współpracę na rzecz rozwoju polskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Projekt Baltic Power obejmuje przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy 1,2 GW. 

Umowa z kanadyjską spółką sfinalizowana

Wczoraj (25 marca) Orlen poinformował o sfinalizowaniu umowy o partnerstwie z Northland Power. Jego spółka zależna, NP Baltic Wind B.V., objęła udziały w projekcie. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez strony w umowie, Northland Power docelowo obejmie 49% udziałów w Spółce poprzez podwyższenie jej kapitału zakładowego. Pozostałe 51% udziałów pozostanie w posiadaniu Orlenu.

Maksymalna moc projektu to 1,2 GW

Partnerstwo z Northland Power dotyczy projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Współpraca obejmuje przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Według założeń inwestycyjnych zostanie ona objęta 25-letnim systemem wsparcia w ramach kontraktu różnicowego. 

Czysta energia i doświadczenie

Budowa farmy wiatrowej ma ruszyć w 2023 roku i potrwa 3 lata. Łączna powierzchnia farmy wyniesie ok. 131 km kw. Projekt powstanie ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.  

W perspektywie roku 2026 zaczniemy dostarczać do polskich domów czystą energię z morza, jednak równie ważne jest dla nas doświadczenie i know-how, które zdobędziemy podczas realizacji tego projektu. Zgodnie ze strategią ORLEN2030 w ciągu najbliższej dekady chcemy stać się liderem transformacji energetycznej w naszym regionie – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

Źródło: orlen.pl