Wszystkie holenderskie pociągi jeżdżą już zasilane energią odnawialną

Plany holenderskiego przewoźnika kolejowego zakładały, że do roku 2018 wszystkie jego pociągi zasilane mają być energią ze źródeł odnawialnych. Jednakże okazało się, że ten cel udało się zrealizować rok wcześniej – już od pierwszego stycznia bieżącego roku wszystkie pociągi w Holandii są zasilane energią pochodzącą z farm wiatrowych.

Jak wylicza DurchNews.nl w kraju tym znajduje się 2200 turbin elektrycznych – wiatraki od zawsze były elementem krajobrazu tego kraju, teraz jedynie zmieniło się ich podstawowe zastosowanie. Zainstalowane w Holandii turbiny wiatrowe produkują dostatecznie dużo energii elektrycznej, aby zasilić 2,4 miliona domów.

Holenderskie pociągi pobierają rocznie około 1,2 miliarda kWh – tyle ile potrzebne jest do zasilenia domów w największym mieście Holandii, Amsterdamie.

Zasilanie pociągów z OZE nie byłoby możliwe, gdyby nie umowa partnerska z Eneco, holenderskim operatorem systemów energii odnawialnej. Jak komentuje menedżer z tej spółki, Michel Kerkhof – To co istotne w tym kontrakcie i naszej współpracy jest fakt, że dzięki niej cały sektor redukuje w ogromny sposób ilość generowanego przez siebie dwutlenku węgla i stanowi doskonały przykład dla innych w branży.

Energia wiatrowa osiągnęła w Holandii ogromny sukces. Jednakże, nie tylko w Holandii ten rodzaj OZE jest tak bardzo wykorzystywany. Jak donoszą reporterzy ze Szkocji, wiatraki znajdujące się w tym rejonie są w stanie pokryć około 106% zapotrzebowania energetycznego tej części Zjednoczonego Królestwa. Szkocja ma plan, aby do 2020 roku, zredukować do zera emisje dwutlenku węgla w energetyce. Aby to osiągnąć, Szkocja inwestuje nie tylko w farmy wiatrowe, ale także w systemy zbierania energii pływów morskich.

Także Amerykański sektor wiatrowy prezentuje się bardzo dobrze. Jak donosi Amerykańskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej w kraju tym znajduje się 48800 turbin wiatrowych o łącznej mocy prawie 74 GW (dane na 2015 rok). Jakkolwiek jest to ogromna liczba w porównaniu do innych krajów, to trzeba pamiętać, że i zapotrzebowanie energetyczne USA jest bardzo duże.

Jesteśmy w przededniu – a może już w trakcie – ogromnej rewolucji czystej energii. Analitycy sugerują, że do 2050 roku niektóre kraje wielkości USA będą już w stanie zaspokajać swoje potrzeby energetyczne tylko i wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Smappee – Solarny Miernik Energii

Następny artykuł

Spółka DEME wykorzysta drony

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,