Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wyciek metanu z Nord Stream 2, dwa kolejne wycieki z Nord Stream 1! Rosyjska prowokacja?

Wyciek metanu z Nord Stream 2, dwa kolejne wycieki z Nord Stream 1! Rosyjska prowokacja?

Wyciek metanu z Nord Stream 2, dwa kolejne wycieki z Nord Stream 1! Rosyjska prowokacja?

W poniedziałek 26 września odkryto wyciek z gazociągu Nord Stream 2 w duńskiej części Morza Bałtyckiego. We wtorek szwedzkie władze poinformowały z kolei aż o dwóch wyciekach z pobliskiego Nord Stream 1. Czy mamy do czynienia z rosyjską prowokacją w związku z polskim rurociągiem Baltic Pipe? 

Reklama

Wyciek metanu z Nord Stream 2

Zdjęcie główne pokazuje wyciek gazu z NS 2 udostępnione przez norweskie siły zbrojne Duńskie władze poinformowały w poniedziałek o ogromnym spadku ciśnienia w gazociągu Nord Stream 2 – ze 105 do 7 barów. Wstępna ocena wskazuje, że doszło do wycieku gazu ziemnego z jednego z dwóch rurociągów Nord Stream 2 w duńskim obszarze na południowy wschód od Dueodde na Bornholmie (współrzędne 54 52,6N – 015 24,6E).

Wyciek metanu z Nord Stream 2, dwa kolejne wycieki z Nord Stream 1! Rosyjska prowokacja?
Mapa NS 1 z zaznaczonym miejscem wycieku gazu, źródło: commons.wikimedia.org

Duński Urząd Morski wydał ostrzeżenie nawigacyjne dla statków i ustanowił strefę zakazu ruchu w odległości 5 mil morskich od rurociągu. Wyciek gazu stanowi bowiem niebezpieczeństwo dla ruchu morskiego.

Wyciek metanu z Nord Stream 2, dwa kolejne wycieki z Nord Stream 1! Rosyjska prowokacja?
Oznaczona na żółto strefa zakazu ruchu morskiego na południe od wyspy Bornholm źródło: ens.dk

Nie ma niebezpieczeństwa związanego z wyciekiem gazu poza strefą zakazu ruchu. Incydent nie powinien mieć konsekwencji dla bezpieczeństwa dostaw gazu dla Danii poinformowały duńskie władze.

Władze próbują obecnie opanować wyciek i odpowiedzieć na incydent, którego przyczyny nie są jeszcze znane. Duńska Agencja Energii informuje na bieżąco o kolejnych faktach dotyczących wycieku.

We wtorek 27 września kolejne ostrzeżenie wydały szwedzkie władze. Tym razem doszło aż do dwóch wycieków z Gazociągu Północnego, czyli Nord Stream 1.

Wyciek gazu z Nord Stream 1 

Szwedzki Urząd Morski poinformował o dwóch wyciekach z rosyjskiego rurociągu Nord Stream 1 na wodach szwedzkich i duńskich, wkrótce po wykryciu wycieku w pobliskim Nord Stream 2.

– Są dwa przecieki z Nord Stream 1 – jeden w szwedzkiej strefie ekonomicznej i jeden w duńskiej strefie ekonomicznej. Są one bardzo blisko siebie
powiedział agencji Reuters rzecznik Szwedzkiej Administracji Morskiej (SMA).

Rzecznik powiedział, że wycieki znajdowały się na północny wschód od duńskiej wyspy Bornholm. Nie jest jasne, co spowodowało awarię.

Wyciek metanu z Nord Stream 2, dwa kolejne wycieki z Nord Stream 1! Rosyjska prowokacja?
Mapa Nord Stream 1. źródło: wikipedia.org

Utrzymujemy dodatkową obserwację, aby upewnić się, że żaden statek nie zbliża się zbyt blisko tego miejscapowiedział drugi rzecznik SMA.

W poniedziałek duńskie władze poprosiły statki o omijanie miejsca wycieku w promieniu pięciu mil morskich na południowy wschód od Bornholmu. Nieznana jest jeszcze skala wpływu na środowisko wszystkich trzech wycieków.

Niektórzy komentatorzy sugerują, że awarie mogą mieć związek z otwarciem gazociągu Baltic Pipe, które przewidziano na wtorek 27 września. Czy oba zdarzenia należy ze sobą łączyć?

Nord Stream a Baltic Pipe

Baltic Pipe, czyli gazociąg doprowadzający do Polski gaz ziemny wydobywany na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, to projekt mający uniezależnić nasz kraj od dostaw surowca ze wschodu. Rosja wielokrotnie krytykowała tę inwestycję, a znając rosyjskie metody działania, niewykluczone także, że Moskwa chce jej bezpośrednio zagrozić.

Spółka PGNIG poinformowała w piątek 23 września, że zawarła z grupą Equinor ASA umowy sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy gazu trafią do Polski poprzez gazociąg Baltic Pipe, który ma już komplet zgód potrzebnych do uruchomienia całego systemu. Oficjalne otwarcie rurociągu przewidziano na wtorek 27 września. 

Jeśli wycieki gazu były kontrolowane, możliwe, że Rosja chce w ten sposób zdestabilizować cały region Morza Bałtyckiego i bezpośrednie sąsiedztwo polskiego gazociągu Baltic Pipe. Rosjanie wprowadzają w ten sposób element niepewności co do przyszłych dostaw polskim rurociągiem. Jasne jest też, że dla Rosjan działanie polskiego projektu jest dodatkową solą w oku, z uwagi na fakt, że największa rosyjska inwestycja w przesył gazu, Nord Stream 2, została zablokowana po inwazji na Ukrainę.

Z punktu widzenia osób z kręgów rządowych wiele wskazuje na ataki na Nord Stream 1 i 2. „Wszystko przemawia przeciwko zbiegowi okoliczności”. Ale śledztwa nadal trwają – informuje na Twitterze Jakob Schlandt, redaktor naczelny Tagesspiegel Background Energie & Klima.

To zupełnie tak, jakby Rosjanie chcieli powiedzieć: “patrzcie, co może stać się z waszym gazociągiem”. Awaria Baltic Pipe miałaby duże konsekwencje bezpieczeństwa energetycznego Polski, szczególnie zimą.

Jak przedstawia się sytuacja z polskimi zapasami gazu na zimę?

źródło: ens.dk, reuters.com, mapy: commons.wikimedia.org, zdj. główne: forsvaret.dk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.