Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wyjątkowy rezerwat biosfery na Łotwie

Wyjątkowy rezerwat biosfery na Łotwie

Zapierający dech w piersiach widok zaserwowali nam łotewscy architekci. Ich projekt koncepcyjny rezerwatu biosfery wywołał zachwyt nie tylko wśród Łotyszy, ale i na całym świecie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zasłużona wygrana w konkursie

Bee Breeders o największa na świecie platforma, która ogłasza i organizuje konkursy dla architektów z każdego zakątka globu. Jedną z ogłoszonych przez nich rywalizacji była ta na projekt rezerwatu biosfery i ośrodka naukowego w Łotwie. Wygrało ją konsorcjum trzech pracowni designerskich: SODO-SOPA, KOSY oraz FOLD. Plan budynków i zagospodarowania przestrzennego spodobał się również władzom rezerwatu, które zapowiedziały realizację i rozwój projektu.

Funkcjonalne, piękne i w służbie środowisku

The Kurgi Experience Centre ma powstać na terenie Północnoliwońskiego Rezerwatu Biosfery. Oprócz wyjątkowej flory i bogatych ekosystemów jest to przede wszystkim dom dla wyjątkowych łotewskich koni gorącokrwistych, gatunku endemicznego, charakterystycznego tylko dla Łotwy.

Jak będzie wyglądał budynek? 

Zgodnie z wizją twórców budynek przypomina pętlę, która imituje pagórkowaty teren- poprzez delikatne wznoszenie się i opadanie. Prawie na całej długości dachu budynku będą schody pełniące również funkcję specjalnych siedzisk, na których można będzie odpocząć. 

The Kurgi ma z założenia pełnić funkcje edukacyjne i rekreacyjne. Na jego terenie powstanie muzeum, które będzie miejscem na wystawy czasowe, oraz innego rodzaju atrakcje. Dodatkowo przewidziana jest strefa gastronomiczna i tarasy widokowe. Na dach zostaną sprowadzone rośliny lokalne, które będą na nim rosnąć. Sama budowla ma również nie naruszać naturalnego ekosystemu rezerwatu, a stać się jego integralną częścią.

Samowystarczalność energetyczna

Projekt przewiduje, że centrum będzie samowystarczalne energetycznie, napędzane prądem płynącym z OZE. Twórcy zapewniają również o zeroemisyjności, która jest celem w jego budowie i użytkowaniu. 

W planach jest również budowa domków ekologicznych nieopodal rezerwatu, które będzie można wynająć w celach turystycznych.

Łotwa – zielony kraj

Łotysze wielką wagę przywiązują do ekologii. Nie dość wspomnieć, że to niewielkie państwo plasuje się na trzecim miejscu w całej UE pod względem udziału OZE w całym bilansie energetycznym (35%). Ze względu na dużą ilość lasów (54% terenu) głównym źródłem OZE jest drewno opałowe. Teraz władze Rygi podpisały również zobowiązanie do dalszej ograniczania emisji CO2 i zapowiadają szereg inicjatyw ekologicznych oraz daleko idącą transformację energetyczną.

Źródło: https://aasarchitecture.com/

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.