Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wzrosły ceny energii odnawialnej. Pexapark: to sytuacja przejściowa

Wzrosły ceny energii odnawialnej. Pexapark: to sytuacja przejściowa

W Europie o 10 proc. wzrosły ceny energii u dostawców wytwarzających ją ze źródeł odnawialnych (w porównaniu do marca) – wynika z raportu Pexapark.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Najkorzystniejsze ceny zielonej energii notowaliśmy w Europie w marcu tego roku. Wówczas, według szwajcarskiej firmy zapewniającej usługi doradcze w zakresie umów zakupu czystej energii (PPA), spadły one na kluczowych rynkach o od 15 proc. do 30 proc. w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Cena za 1 MWh energii wyniosła średnio 38,78 euro 18 lutego, a 23 marca 32,88 euro. 9 kwietnia cena za megawatogodzinę wzrosła do 36,36 euro. Wciąż jednak jest to mniej, niż pod koniec 2019 roku, kiedy to stawka sięgała 42 euro. Mimo to wielu deweloperów i inwestorów wstrzymuje umowy PPA, czekając na korzystniejsze warunki cenowe.

Zdaniem ekspertów Pexapark dotkliwość szoku cenowego spowodowanego przez COVID-19 przewyższa tę, która towarzyszyła katastrofie jądrowej w Fukushimie w 2011 r., ale będzie to sytuacja przejściowa i krótkotrwała.

– Umowy PPA mogą stanowić strategiczny warunek sukcesu w niesubsydiowanych inwestycjach odnawialnych, a zwłaszcza w czasach zmienności cen. Aby skutecznie poradzić sobie z zawirowaniami, jakich obecnie doświadczamy, gracze energii odnawialnej będą musieli przyjąć bardziej niezawodne techniki zarządzania ryzykiem, stosowane przez firmy handlowe, takie jak utrzymanie zdolności do szybkiego sprzedawania dużych pozycji energetycznych i elastycznego reagowania na zmiany cen – powiedział cytowany przez portal Balkan Green Energy News Luca Pedretti, dyrektor operacyjny Pexapark.

Źródło: balkangreenenergynews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.