Od początku roku rosną ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Ze względu na wzrost tych cen, w Polsce zatwierdzono zmianę taryfy na sprzedaż gazu. O ile wzrosną rachunki za gaz?
Nowa taryfa na sprzedaż gazu
Ze względu na wzrost cen gazu na rynku hurtowym, czyli Towarowej Giełdzie Energii (TGE), z której PGNiG kupuje gaz, spółka zaproponowała w lipcu kolejną już zmianę taryfy. Wyszła z tą prośbą do prezesa URE, który zatwierdził nową taryfę. Wzrost cen gazu jest widoczny także na pozostałych rynkach europejskich – dodaje URE.
Zapłacą gospodarstwa domowe
PGNiG Obrót Detaliczny świadczy usługi odbiorcom gazu z gospodarstw domowych. URE podkreśla, że jest to jedyna grupa odbiorców, dla której regulator zatwierdza taryfy za paliwo gazowe.
Przypomnijmy, że od 2019 roku, ceny gazu wzrosły o 5,6%. Obecna zmiana taryfy niesie za sobą wzrost cen gazu o 12,4%. Opłata abonamentowa nie zostanie podniesiona.

Oznacza to, że w części rachunku za gaz od PGNiG OD wzrost średnich płatności wyniesie 11,4% dla odbiorców używających gazu wysokometanowego oraz gazu zaazotowanego Ls 11,5% wzrost cen odczują odbiorcy używający gazu zaazotowanego Lw.
Za co płacimy?
Rachunek za gaz składa się z części płaconej sprzedawcy za towar, jakim jest gaz (obrót) oraz dystrybutorowi za jego dostarczenie. Najwięcej odbiorców obsługuje PSG, czyli Polska Spółka Gazownictwa. Zmiany na rachunkach wynikają z uwzględnienia taryf obu spółek. Przeczytaj też, co wchodzi w skład rachunku za prąd.
źródło: URE
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.