Xcel Energy zainwestuje w farmy wiatrowe o łącznej mocy 3380 MW

Amerykański holding Xcel Energy, jeden z wiodących dostawców energii wiatrowej według Amerykańskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (AWA), planuje zrealizować jedną z największych, międzystanowych inwestycji dotyczących energetyki wiatrowej. Firma przedstawiła projekt 11 farm, które miałyby być zrealizowane w siedmiu stanach. Nowe instalacje miałyby wzbogacić krajowy system generacji wiatrowej od 3380 MW.

W ramach tej olbrzymiej inwestycji zostanie wygenerowana energia dla ponad miliona gospodarstw domowych. Rzecznik Excel poinformował, że według wstępnych wyliczeń 1 kWh będzie kosztowała 2 centy, 1 MW – 20 dolarów. Jeżeli wszystkie projekty zostaną zatwierdzone przez organy regulacyjne, Xcel zainwestuje w sumie około 3,5-4,4 miliardów dolarów.

Realizujemy duże inwestycje we wiatr ze względu na ogromną wartość ekonomiczną, jaką przynosi naszym klientom. Dzięki energetyce wiatrowej z historycznie niskimi cenami możemy zapewnić oszczędności, które będą korzystne dla klientów już teraz i przez następne dziesięciolecia – powiedział Ben Fowke, prezes Xcel Energy. – Nasz plan uwzględnia gospodarcze i środowiskowe aspekty, ponieważ zapewniamy naszym klientów czystsze, odnawialne zasoby, które dostarczają niezawodną i tanią energię – dodał przedstawiciel spółki.

Xcel Energy zaproponował też połączenie dokumentów własności farm wiatrowych z umowami na zakup energii elektrycznej. Firma przewiduje, że w ciągu najbliższych 5-ciu lat zainwestuje znaczną część środków finansowych w energetykę wiatrową. Xcel korzysta z federalnych ulg podatkowych związanych z produkcją energii, w celu zapewniania niskich cen energii wiatrowej w ramach objętej strategii „Steel for fuel”.

Inwestycje w energię wiatrową firmy rozszerzyły się obecnie na skutek złożenia wniosku o dodanie do systemu elektroenergetycznej dodatkowych 1230 MW w ramach projektów w Teksasie i Nowym Meksyku. Xcel Energy chce wybudować dwie farmy wiatrowe. Według wstępnych szacunków przedstawicieli spółki, wskazane projekty pomogą zaoszczędzić klientom w tych regionach około 2,8 miliarda dolarów w ciągu najbliższych 30 lat.

Spółka do 2021 roku planuje zredukować emisje dwutlenku węgla o 45% w stosunku do roku 2005. Podkreślono jednocześnie, że ten ambitny cel zostanie zrealizowany pod warunkiem całkowitej implementacji wszystkich zaplanowanych inwestycji.

Proponowany plan inwestycyjny ma zwiększyć udział działalności spółki w sferze energetyki wiatrowej do 35% w okresie do 2021 roku. Na swojej stronie internetowej Electric Light&Power przewiduje, że jednocześnie z realizacją wszystkich planów spółka wygeneruje ponad 400 milionów dolarów w podatku od nieruchomości.

Xcel Energy to energetyczny holding z siedzibą Minneapolis, który obecnie obsługuje ponad 3 miliony odbiorców energii elektrycznej oraz ponad 1,8 odbiorców gazu ziemnego. Spółka prowadzi swoją działalność w 9 stanach USA.