Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Indie przeznaczą 500 mln $ na zielony korytarz energii

fotowoltaika

Indie przeznaczą 500 mln $ na zielony korytarz energii

Państwowy deweloper infrastruktury przesyłowej w Indiach Power Grid Corporation (PGCIL) sygnował umowę dotyczącą finansowania inwestycji w nowe, dedykowane linie przesyłowe dla projektów rozwijających rynek odnawialnych źródeł energii.

BANER MOBILEB1
Reklama

Wskazane linie przesyłowe będą prowadzone ze stanu Radżastan, który jest obszarem o największej koncentracji projektów związanych z energetyką wiatrową i słoneczną w północnych Indiach. Radżastan sąsiaduje bezpośrednio z Pundżabem i Harjaną – stanami o profilu rolniczym. Te obszary są idealne dla inwestycji w energetykę wiatrową ze względu na ograniczenie kosztów i samej dostępności gruntów pod nowe farmy wiatrowe. Portal CleanTechnica podkreśla, że nie jest jasna kwestia dotycząc porozumienia – nie wiadomo, czy jest to rodzaj nowej umowy lub kontynuacja podpisanych wcześniej porozumień. Należy przypomnieć, że pod koniec 2015 roku Azjatycki Bank Rozwoju poinformował o planach udzielania około 500 milionów dolarów pożyczki dla indyjskiego rządu oraz dodatkowo bezzwrotnie pożyczki o tej samej wysokości. Ponadto niemiecka grupa bankowa KfW z siedzibą we Frankfurcie zapowiedziała wsparcie finansowe w wysokości około 1 miliardów euro. Inwestycjami w indyjski, zielony korytarz energii są także zainteresowane podmioty zagraniczne. Brytyjsko-holenderska spółka Royal Dutch Shell widzi szansę dla swojego portfela energii odnawialnej w Indiach – Indie posiadają bardzo ambitny cel na rzecz rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii – zauważył Marka Gainsborough, wiceprezes ds. nowych energii Royal Dutch Shell, podczas organizowanego przez Shell Forum „Make the Future Singpore”.  – Myślę, że Indie w przyszłości będą naprawdę ważnym rynkiem OZE. Jest to ogromna szansa. Jest tam wiele palonego węgla, co staje się wyzwaniem i my jesteśmy zainteresowani spoglądaniem na możliwości w Indiach – dodał przedstawiciel spółki. Z kolei John Abbott, dyrektor oraz członek zarządu Royal Dutch Shell powiedział, iż obok OZE także gaz będzie odgrywał znaczącą rolę w miksie energetycznym Indii: Gaz będzie odgrywał bardzo ważną rolę w dążeniu Indii do osiągnięcia celu, jakim jest pozyskiwanie do 2040 roku energii z czystych źródeł – powiedział Abott – biopaliwa będą także kluczowe dla sektora transportu. Podczas spalania gaz jest czystszy niż węgiel oraz jest on idealnym partnerem dla odnawialnych źródeł energii. Dyrektor poinformował również, że Shell planuje zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w punktach sprzedaży detalicznej.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.