xStorage – energia elektryczna dla Amsterdam Arena

Amsterdam Arena to miejsce doskonale znane wielu kibicom piłki nożnej. To na tym stadionie kreowały się talenty takich gwiazd jak Edwin van der Sar, Luis Suarez czy reprezentanta Polski Arkadiusza Milika. Jest to miejsce wielu sportowych wydarzeń, lecz nie tylko – odbywa się tam sporo koncertów i różnego rodzaju eventów, które wymagają sporej ilości energii elektrycznej. W celu zapewnienia odpowiedniej ilości energii dla tego miejsca podjęto decyzję o wyposażeniu obiektu w xStorage, które powstało na podstawie współpracy pomiędzy Nissanem, operatorem sieci energetycznej Aeton oraz The Mobility House. Efektem wspólnych działań jest doskonałe rozwiązanie zapewniające niezależność energetyczną dla tego obiektu nawet w czasie awarii zasilania.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wspomniany wcześniej xStorage można określić mianem ogromnego powerbanku, który przechowuje energię, dostarczając ją w razie potrzeby, np. zwiększonego zapotrzebowania na prąd elektryczny czy podczas awarii. Składa się on z 280 zużytych baterii, uzyskanych z samochodów Nissan Leaf. Ogniwa te zostały odnowione, dzięki czemu zyskały drugie życie w projekcie xStorage. Cała instalacja jest w stanie przechowywać energię do 4 MW.

xStorage to doskonała alternatywa dla dotychczasowych generatorów energii używanych w Amsterdam Arena opartych na silnikach diesla. Nie są one zbyt trwałe i wymagają częstych konserwacji, będąc przy tym niezbyt przyjazne naturze.

Nissan ogłosił, że planuje wprowadzić do ogólnodostępnej sprzedaży wersję xStorage przeznaczoną dla budynków mieszkalnych, opracowaną przy współpracy z firmą Aeton. Na początek tego typu układy mają być dostępne w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Norwegii. Ceny mają zaczynać się od 3500 € za wersję do 3,5 kW oraz 4000 € za wersję do 6 kW. Ceny niezależnie od wersji zawierają opodatkowanie oraz koszty montażu. Modele zbudowane w oparciu o nowe baterie również będą dostępne, lecz ich cena będzie odpowiednio wyższa – w najlepszej konfiguracji wraz z dziesięcioletnią gwarancją ma być ona zbliżona do 6000 €. Aktualnie można składać już zamówienia przedpremierowe.

Tego typu rozwiązania są bardzo korzystne, gdyż prócz magazynowania energii, promują one wykorzystywanie odpadów. xStorage pokazuje, że nic się nie marnuje i wystarczy tylko trochę kreatywności oraz inwencji twórczej, by znaleźć zastosowanie dla z pozoru niepotrzebnej rzeczy.