1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Z krystalicznie czystych do pomarańczowych. Co się dzieje z rzekami Alaski? 

Z krystalicznie czystych do pomarańczowych. Co się dzieje z rzekami Alaski? 

Naukowcy udowodnili, że rozmrażanie wiecznej zmarzliny spowodowało obciążenie kilkudziesięciu strumieni rzek na Arktyce żelazem oraz metalami toksycznymi. W wyniku tego woda zmieniła barwę na pomarańczową. Kolor to jednak nie wszystko – czy zabraknie wody pitnej?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zaskakujące odkrycie naukowców

Obserwacje wskazują na to, że dziesiątki strumieni rzek na Alasce zmieniają swoją barwę. Krystalicznie czysta woda stopniowo przekształca się w mętną i rdzawo-pomarańczową, a jej widok zamiast zachwycać – przyprawia o dreszcze. Przebarwienia rzek są tak duże, że możemy je dostrzec nawet z kosmosu.

Fot. Josh Koch USGS
Fot. Josh Koch, USGS

Dlaczego woda rdzewieje?

Jak informuje The Guardian, po raz pierwszy tego typu zjawisko zaobserwowano w 2018 roku na obszarach rzek zlokalizowanych w paśmie Brooks Range w północnej Alasce. Jednak analiza zdjęć satelitarnych pokazała, że przebarwienia pojawiają się już od 2008 roku, a więc aż dziesięć lat wcześniej. 

Naukowcy z US Geological Survey (USGS), National Park Service, University od California w Davis, University of Colorado Boulder, University od Alaska Anchorage oraz University of Alaska Pacific podjęli wspólny wysiłek, aby zbadać ten niepokojący stan rzeczy i odkryć jego przyczynę. Do czego doszli badacze?

Wyniki badań opublikowane na portalu Nature wskazują jednoznacznie na to, że rdzawienie rzek jest powiązane z postępującymi zmianami klimatu oraz topnieniem wiecznej zmarzliny. Arktyka jest najszybciej ocieplającym się regionem na Ziemi.

Lód skrywany głęboko poniżej powierzchni stale się topi, a wraz z wodą, która jest efektem tego procesu, uwalniają się także niegdyś tam uwięzione, liczne minerały i metale. Wzrost stężenia w wodzie Alaski takich pierwiastków, jak żelazo, kadm, cynk, czy miedź odkryli badacze, analizując jej skład chemiczny.

Co ciekawe, zmianie uległa także kwasowość wody – pH niektórych z fragmentów rzek spadło nawet do poziomu 3,5. Dla porównania – wartość tego wskaźnika dla soku z cytryny wynosi ok. 2,5. Niskie pH to powód, przez który zdarza się, że wylew wody “zabija” napotkaną roślinność i powoduje jej czernienie.

Fot. Taylor Roades
Fot. Taylor Roades

Konsekwencje dla środowiska

Dla lepszego zrozumienia tego, co dzieje się w rzekach, będzie konieczne przeprowadzenie kolejnych, specjalistycznych badań. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że występowanie w wodzie wysokiego stężenia pierwiastków takich jak żelazo, czy silnie toksyczny kadm, zagraża żyjącym w niej organizmom i czyni wodę niezdatną do spożycia.

– Nasze dane sugerują, że kiedy rzeka zmieniła kolor na pomarańczowy, zaobserwowaliśmy znaczny spadek liczby makrobezkręgowców i biofilmu na dnie strumienia, który zasadniczo stanowi podstawę sieci pokarmowej – powiedział The Guardian Brett Poulin, adiunkt toksykologii środowiskowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.

Poniżej przedstawiamy film ukazujący pomarańczowe rzeki Alaski wraz z komentarzem badaczy.

Źródła: theguardian.com, wodnesprawy.pl

Fot.: gettysignature/canva.com, Josh Koch, USGS

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.