1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zaczadzenie na Bałkanach: Tlenek węgla zabił 8 młodych ludzi w sylwestrową noc

Zaczadzenie na Bałkanach: Tlenek węgla zabił 8 młodych ludzi w sylwestrową noc

Tragiczny wypadek na Bałkanach kosztował życie 8 osób. Ciała młodych ludzi  znaleziono w wynajętym domku w południowo-zachodniej części Bośni i Hercegowiny. Powodem śmierci było zatrucie tlenkiem węgla – bezwonnym i trującym gazem.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Policja otrzymała zgłoszenie w Nowy Rok i niezwłocznie udała się do domku, znajdującego się w wiosce Tribistovo, oddalonej o około 150 km od Sarajewa. Ofiarami tragicznego zdarzenia była grupa 8 nastoletnich mieszkańców Bośni, w tym studentów oraz zawodników lokalnej drużyny piłkarskiej. 

Gmina Posušje, a także lokalne i międzynarodowe media opłakują ofiary, a mieszkańcy wciąż nie mogą uwierzyć, jak doszło do tego wypadku.

PecP81tt3g1auZUJlBqCnNJzs0cp1Ynpg7hLIOKeGfc
źródło: HŠK Posušje

Zaczadzenie powodem śmierci

Bośniackie i chorwackie media podały, że śmierć młodych ludzi nastąpiła w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem. Gaz prawdopodobnie wydostał się z wadliwego pieca gazowego lub węglowego, a jego rozprzestrzenianie się spotęgowała mniejsza, z uwagi na porę roku, wentylacja pomieszczeń.

Tlenek węgla zabija

Tlenek węgla może powstawać także przez uszkodzony komin, szczelnie pozamykane okna i drzwi (brak mikrowentylacji), czy niedrożną kratę wentylacyjną.

W sezonie zimowym zatrucia czadem zdarzają się najczęściej. Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania substancji, w których cząsteczkach występuje węgiel. Są to substancje organiczne takie jak węgiel kamienny i drzewny, gaz lub paliwa kopalne. Zatrucia czadem powodują omdlenia, a podczas długotrwałej ekspansji na ten toksyczny gaz, mogą powodować śmierć.

Z uwagi na cechy czadu, często zdarza się, że zagrożenie nim jest niewyczuwalne przez ludzi: jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku, a dodatkowo zatrucie nim jest wręcz natychmiastowe, jeśli stężenie osiąga wysoki poziom. Czad wchłaniany jest przez drogi oddechowe.

ixFIkQTc9hgXIPwjkOtMqzTx4HhErBo9DyMvliy xZwgckVsamip3ydZzEmi0JAFi2lY H9EdAk6K3x1vhWfFvfAcyO0aV0XcTqodc9QZEL7SO7Wikg54Wy9JMjlmG DoHXNnhjz
źródło: wikipedia.pl

W Polsce średnia liczba zgonów spowodowana zatruciem czadem wynosi 80-90 osób rocznie. W USA liczba ofiar tlenku węgla to około 400 osób rocznie.

W Bośni działają głównie wysokoemisyjne bloki na węgiel brunatny. Wykorzystuje się też źródła energii wodnej. 

źródło: euronews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.