Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielka Brytania: Smog winny śmierci 10-letniej dziewczynki

Wielka Brytania: Smog winny śmierci 10-letniej dziewczynki

Dużo się mówi o wpływie smogu na zdrowie. Zanieczyszczone powietrze oddziałuje niekorzystnie na nasz układ oddechowy, ale także może doprowadzić do różnego rodzaju powikłań ze strony układu krążenia. I nie omija nikogo, bez względu na wiek. Z Wielkiej Brytanii płyną do nas informacje na temat pierwszego potwierdzonego przypadku śmierci dziecka z powodu smogu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przełomowa decyzja

10-letnia Ella Adoo-Kissi-Debrah zmarła w 2013 roku. Brytyjski sąd wydał właśnie orzeczenie, z którego dowiadujemy się, że dziewczynka zmarła z powodu ostrej niewydolności oddechowej, zaawansowanej astmy i narażenia na zanieczyszczenie powietrza, których głównym źródłem była emisja CO2. Philip Barlow, koroner orzekający w sprawie podkreślił, że smog wywoływał i nasilił ciężką astmę u Elli. To pierwszy przypadek śmierci dziecka w Wielkiej Brytanii, w którym jako przyczynę podano zanieczyszczenie powietrza i smog. Brytyjskie media określają tę decyzję jako przełomową, która być może zwiększy presję społeczną. A rząd w końcu zajmie się problemem.

Życie w smogu

Ella Adoo-Kissi-Debrah mieszkała w pobliżu South Circular Road w Lewisham w południowo-wschodnim Londynie. W ciągu trzech lat przed śmiercią miała wiele napadów astmy i 27 razy trafiała do szpitala. W wieku 6 lat została wprowadzona w stan śpiączki medycznej w celu ustabilizowania jej stanu. W wyniku analizy prowadzonej w czasie śledztwa stwierdzono, że poziomy dwutlenku azotu (NO2) w pobliżu domu Elli przekraczały wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia i Unii Europejskiej.

– Całe życie Eli toczyło się w pobliżu bardzo zanieczyszczonych dróg. Dochodzę do wniosku, że dziewczynka zmarła na astmę, do której przyczyniła się ekspozycja na nadmierne zanieczyszczenie powietrza – komentował Philip Barlow.

102239853 ella
Ella Adoo-Kissi-Debrah, źródło: bbc

Smutne statystyki 

Przypadek Eli nie jest odosobniony. Aż 90% dzieci na całym świecie, jest narażonych na większe stężenia smogu niż limity określone przez Światową Organizację Zdrowia. Według danych UNICEF, 17 milionów dzieci oddycha powietrzem z sześciokrotnie przekroczonymi normami zanieczyszczeń. Co więcej, ŚOZ szacuje, że w 2016 roku 600 tys. z nich zmarło z powodu ostrych infekcji dolnych dróg oddechowych wywołanych przez zanieczyszczone powietrze. Ostatnio pisaliśmy w naszym portalu o wyniku badań przeprowadzonych u młodych mieszkańców Meksyku.  W ich mózgach znaleziono cząsteczki smogu, które mogą powodować Alzheimera. Z innych badań wynika natomiast, że zanieczyszczenie powietrza może przedostać się do łożyska matki i potencjalnie dotrzeć do płodu. Najwyższa pora zacząć działać!

źródło: bbc.com, smoglab.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.