Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gdzie wymiana pieców węglowych przebiega najlepiej? 

Gdzie wymiana pieców węglowych przebiega najlepiej? 

Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najaktywniejszych gmin w Programie Czyste Powietrze od początku jego funkcjonowania. Kluczem do sukcesu jest aktywna postawa samorządów, które wspomagają mieszkańców w transformacji. Od czasu wprowadzenia programu obserwujemy poprawę jakości powietrza w wielu gminach.   

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Śląskie gminy prymusami Programu Czyste Powietrze 

Największą liczbę wniosków spośród prawie dwóch i pół tysiąca gmin złożyli mieszkańcy Rybnika, a w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych najlepiej wypada gmina Radlin w woj. śląskim. Aż 16 gmin z tego województwa znalazło się w pierwszej dwudziestce najaktywniejszych gmin w kraju.

6FaI8pWQzG2ciTkNUSFcy6icKeLe5nv4z0BZ7cbaWzy5eX2MPI4bItlbqSuXxYCMJpdmJJO4D4hYtbDqwDtmnes2tm151zMKkyc3ZfIFwgYsnXBpIqWfv8ZnNVXTSuyux56zZWqzH aNTmV7JkSdQw

Tam, gdzie samorząd działa prężnie i pomaga mieszkańcom przy wymianie starych źródeł ciepła, tam widać efekty w postaci czystszego powietrza. W Rybniku i Radlinie prowadzono też wiele kampanii, których celem było zachęcanie mieszkańców do sięgania po dotacje. To właśnie dzięki tej postawie i tak dużemu zaangażowaniu ze strony samorządu gminy te znalazły się na szczycie rankingu – stwierdza Andrzej Guła, lider PAS.

Wymiana “kopciuchów” realnie poprawiła jakość życia 

Jak wynika z analizy firmy ECAC, która badała poprawę jakości powietrza w Rybniku w ostatnich latach, aż 71% poprawy uzyskano dzięki działaniom antysmogowym. Jedynie 29% poprawy można przypisać czynnikom meteorologicznym, czyli efektowi “ciepłej zimy”.

Dominika Mucha, wice-prezeska ECA, dodaje, że Rybnik może służyć za wzór skuteczności działań antysmogowych dla innych samorządów.

W komunikacie Polskiego Alarmu Smogowego czytamy również, że czyste powietrze w Rybniku to poprawa jakości życia i lepsza ochrona zdrowia. Badanie z 2020 roku przeprowadzone w Hasselt University w Belgii pokazało, że w moczu rybnickich dzieci znajdowało się aż pięciokrotnie więcej rakotwórczej sadzy niż u dzieci ze Strasburga. 

Źródło: polskialarmsmogowy.pl

Fot: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.