Zakład karny w Wadowicach zasilany słońcem

Wadowickie więzienie zostało zmodernizowane, dzięki czemu obecnie do jego ogrzewania nie wykorzystuje się węgla kamiennego. Kotły opalane węglem zlikwidowano, a za dostarczenie energii cieplnej oraz elektrycznej odpowiada gaz oraz panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu, mające powierzchnię 140 m2. Ich moc wynosi 22 kW.

W ramach inwestycji dokonano także zewnętrznego ocieplenia budynku, które ma przyczynić się do zmniejszenia strat energii cieplnej.

„Powyższe zadania przyczynią się do znacznego ograniczenia emisji pyłów i zanieczyszczeń gazowych do środowiska, a budynki po remoncie będą spełniać normy efektywności cieplnej” – powiedział chor. Tomasz Daniec, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Wadowicach.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Inwestycja nie byłaby możliwa do realizacji, gdyby nie dofinansowanie uzyskane z Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 3 milionów 340 tysięcy złotych. Remont rozpoczął się początkiem września ubiegłego roku i będzie trwać do końca listopada 2018 roku – wciąż bowiem zostało wiele do zrobienia.