Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zakończono w Chinach budowę “Słońca w słoiku”

Zakończono w Chinach budowę “Słońca w słoiku”

Chińczycy zakończyli budowę projektu Tokamak HL-2M – nowego rodzaju reaktora jądrowego, który być może zapewni znacznie więcej energii niż obecnie działające urządzenia.  Projekt Tokamak HL-2M – “Słońce w pudełku” – rozpoczął się jeszcze w 1985 roku w centrum badawczym w Chengdu (stolica prowincji Syczuan w centralnych Chinach). Jak podają media państwowe, reaktor zacznie działać w 2020 roku. Będzie to światowy przewrót w dziedzinie produkcji energii i paliw alternatywnych. Reaktor jest przeznaczony do eksperymentalnej syntezy jądrowej. Konwencjonalne elektrownie działają dzięki rozszczepianiu atomów. W tym przypadku będą one łączone w wysokich temperaturach na wzór reakcji zachodzących w Słońcu. Próby pozyskania energii z syntezy odbywały się w latach wcześniejszych, jednak koszty produkcji były zbyt wysokie a rezultaty zbyt niskie.

Reklama

Deuter

Jeśli tokamak (reaktor termojądrowy) faktycznie będzie działał, możemy spodziewać się światowej rewolucji energetycznej. Paliwem do niego ma być deuter, izotop wodoru. Występuje on naturalnie w wodzie morskiej. Synteza jądrowa wiąże się z mniejszą ilością zanieczyszczeń, a izotop można łatwo pozyskać ze środowiska.

– Deuter pozyskany z litra wody morskiej może uwolnić tyle energii, co spalanie 300 litrów benzyny. Tokamak wykorzystuje siłę magnetyczną do łączenia atomów, które uwalniają ogromną energię w bezpieczny i kontrolowany sposób

– czytamy „Global Times”. Sukces Chińczyków może stać się argumentem, aby stali się oni główną siłą w pracy nad Międzynarodowym Eksperymentalnym Reaktorem Termojądrowym (ITER). Jest to projekt, w którym udział biorą naukowcy z 35 krajów (w tym także z Polski). Celem jego istnienia jest badanie nowych możliwości produkcji na szeroką skalę energii dzięki reakcji fuzji termojądrowej. ITER jak dotąd pochłonął już 10 mld euro. Więcej pieniędzy otrzymała tylko Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Bardzo wysoka temperatura

Aby dokonać fuzji cząstek, ich temperatura musi przekraczać 100 mln stopni Celsjusza. Co ciekawe, jądro słoneczne ma około 15 milionów stopni. Innymi słowy – Tokamak HL-2M będzie 10 razy gorętszy od najcieplejszego ciała niebieskiego w zasięgu ludzkości. – Oczekuje się, że nowa aparatura o bardziej zaawansowanej strukturze i trybie sterowania będzie generowała plazmę o temperaturze wyższej niż 200 mln stopni Celsjusza. – powiedział Duan Xuru, szef Southwestern Institute of Physics, China National Nuclear Corporation (CNNC).

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.