Zalesianie – sposób PGE Bełchatów na rekultywację terenów pokopalnianych

Eksploatacja odkrywkowa stosowana w polskim górnictwie wpływa w sposób znaczący na zmiany w otaczającym nas środowisku. Zarządcy Kopalni PGE w Bełchatowie stawiają na rekultywację leśną kopalni, która przyczynia się do tworzenia wartościowego ekosystemu o wysokich walorach przyrodniczych.

O procesie zalesiania w Kopani Bełchatów w specjalnym komentarzu dla ŚwiatOZE.pl opowiada Jacek Dymitrowicz z Działu Ochrony Środowiska Kopalni PGE w Bełchatowie.

Zgodnie z polskim prawem geologicznych i górniczym obowiązkiem przedsiębiorcy górniczego jest rekultywacja obszaru przekształconego w wyniku działalności wydobywczej. Dla przedsiębiorców obowiązek ten wiąże się często z dużymi kosztami. Są jednak sposoby aby je zminimalizować.

Podstawową zasadą skuteczne rekultywacji leśnej jest odpowiednie rozpoznanie warunków siedliskowych badanego obszaru. Następnie przechodzi się do wybranych zabiegów agrarnotechnicznych. Jak podkreśla Jacek Dymitrowicz, PGE sadzi około 10 tysięcy sadzonek drzew na 1 ha obszaru.

    1 komentarz

    1. Szkoda, że przez PGE Bełchatów spadł poziom wód gruntowych oraz wyschły cieki wodne, które niegdyś płynęły gęsto na terenach wokół kopalni.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Szyszko domaga się zmiany stanowiska Unii Europejskiej

Następny artykuł

ESB poszukuje firm świadczących usługi z zakresu ekologii

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,
%d bloggers like this: