Zalesianie – sposób PGE Bełchatów na rekultywację terenów pokopalnianych

Eksploatacja odkrywkowa stosowana w polskim górnictwie wpływa w sposób znaczący na zmiany w otaczającym nas środowisku. Zarządcy Kopalni PGE w Bełchatowie stawiają na rekultywację leśną kopalni, która przyczynia się do tworzenia wartościowego ekosystemu o wysokich walorach przyrodniczych.

O procesie zalesiania w Kopani Bełchatów w specjalnym komentarzu dla ŚwiatOZE.pl opowiada Jacek Dymitrowicz z Działu Ochrony Środowiska Kopalni PGE w Bełchatowie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zgodnie z polskim prawem geologicznych i górniczym obowiązkiem przedsiębiorcy górniczego jest rekultywacja obszaru przekształconego w wyniku działalności wydobywczej. Dla przedsiębiorców obowiązek ten wiąże się często z dużymi kosztami. Są jednak sposoby aby je zminimalizować.

Podstawową zasadą skuteczne rekultywacji leśnej jest odpowiednie rozpoznanie warunków siedliskowych badanego obszaru. Następnie przechodzi się do wybranych zabiegów agrarnotechnicznych. Jak podkreśla Jacek Dymitrowicz, PGE sadzi około 10 tysięcy sadzonek drzew na 1 ha obszaru.