Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zalety i wady budownictwa energooszczędnego

Zalety i wady budownictwa energooszczędnego

Wznoszenie budynków w technologii energooszczędnej, mimo płynących niezaprzeczalnych zalet, nadal nie budzi wystarczającej popularności na polskim rynku. Nastawienie Polaków, przyzwyczajonych do tradycji i technologii murowanej, hamuje rozwój budownictwa w naszym kraju. Skutkuje to opóźnieniami we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych. Mając to na uwadze chcielibyśmy przedstawić podstawowe zalety budownictwa energooszczędnego oraz czynniki, które były decydujące w podbijaniu rynków państw europejskich przez nowoczesne rozwiązania w budownictwie.

Reklama

Niewątpliwą zaletą budownictwa energooszczędnego są oczywiście rozwiązania, które umożliwiają obniżenie rachunków. Technologie takie pojawiły się Jako odpowiedź na poszukiwanie sposobów, które pozwoliłyby na zminimalizowanie ciągle rosnących kosztów. Konsekwencją są możliwe do osiągnięcia oszczędności na ogrzewaniu w granicach między 1 500 a nawet  4 000 zł w ciągu sezonu grzewczego. Ponadto dom taki jest bardzo tani w eksploatacji, co z roku na rok równoważy różnicę w kosztach budowy w porównaniu z domem tradycyjnym. Co więcej, stosowane systemy ociepleń i uszczelnień odpowiadają za utrzymywanie komfortu cieplnego zarówno zimą jak i latem. Dobre zaizolowanie przegród zewnętrznych zmniejsza również ryzyko rozwoju pleśni, na przykład za meblami przystawionymi do ściany, gdyż para wodna nie kondensuje wtedy na ciepłej powierzchni przegrody. Dzięki precyzyjnie wybudowanemu domowi ekologicznemu możemy niemal zlikwidować straty ciepła. Wpływa to na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku, a przez to również na oszczędności stosowanego paliwa.

Bezpośrednio  z powyższej zalety wynika kolejna, mamy własny wkład w ochronę środowiska. System grzewczy oparty o rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii (lub jego zupełny brak) decyduje o wzroście efektu ekologicznego naszej inwestycji. Źródła takie nie powodują niskiej emisji, która jest również przyczyną wielu chorób człowieka (głównie układu oddechowego). Z kolei zastosowanie ogrzewania gazowego czy olejowego w budynkach energooszczędnych, dzięki doskonałej izolacyjności, wymaga znacznie mniej paliwa do ogrzania wnętrza, przez co następuje redukcja emisji szkodliwych substancji w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Nasz dom staje się zatem proekologiczny.

W budownictwie tradycyjnym świeże powietrze dostaje się do wnętrza przez nieszczelności występujące w stolarce okiennej. Takie rozwiązanie wpływa ponadto na wychładzanie budynku zimą. W budynkach energooszczędnych mamy do czynienia z bardzo wysoką szczelnością, dlatego wymagane jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, która odpowiada za zapewnianie świeżego powietrza. System taki posiada liczne zalety w stosunku do wentylacji naturalnej, zapewnia stałą wymianę powietrza oraz usuwa zanieczyszczenia powstające podczas użytkowania budynku. Stała wymiana powietrza z kolei pozwala na zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach, co wpływa na ograniczenie rozmnażania się roztoczy w zimie oraz zapewnia dodatkowy komfort użytkownikom. Natomiast, stosowane w układzie wentylacji filtry zapobiegają przedostawaniu się do pomieszczeń kurzu oraz pyłków, zmniejszając tym samym ryzyko alergii.

Kiedy budynek taki jest prawidłowo zaprojektowany oraz właściwie ustawiony względem kierunków świata, a pomieszczenia są odpowiednio rozmieszczone, to jego doświetlenie jest prawidłowe. Co z kolei przekłada się na komfort użytkowania. Projektanci zwracają również uwagę na to, aby jak najlepiej wykorzystywać zyski cieplne od słońca, co da się osiągnąć poprzez odpowiednią powierzchnię przeszklonych przegród zewnętrznych. Dostęp światła dziennego jest niezwykle korzystny dla lepszego samopoczucia i zdrowia oraz pozwala zaoszczędzić na oświetleniu. Budynki energooszczędne charakteryzują się również lepszym komfortem akustycznym w porównaniu do tradycyjnych budynków. Wszelki hałas emitowany na zewnątrz ulega znaczącemu wytłumieniu dzięki przegrodom zewnętrznym, zanim dotrze do wnętrza. Ważną zaletą, choć nie zawsze oczywistą, jest również wysoka wartość rynkowa domów energooszczędnych. Przy ewentualnej sprzedaży możemy liczyć na spory zysk, gdyż budownictwo energooszczędne posiada wyższą wartość na rynku.

Oczywiście oprócz zalet budownictwo energooszczędne posiada również wady. Aby spełnić założenia projektu odnoście właściwej szczelności i izolacyjności budynku należy odpowiednio i bardzo dokładnie dobrać zastosowane materiały, a wszelkie pomiary muszą zostać przeprowadzone niezwykle precyzyjnie. Ponadto niezachęcający może być kształt budynku, nie każdy jest zwolennikiem prostoty, a już na pewno większość marzy o posiadaniu tarasu, który jest wykluczony w większości projektów. Najistotniejszą wadą są koszty budowy takiego domu, które są wyższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Wpływa na to przede wszystkim znalezienie odpowiedniej działki, niejednokrotnie konieczność wykonania projektu na zamówienie oraz wysoka cena  materiałów budowlanych oraz okien i drzwi, które muszą mieć odpowiednie wartości współczynników przenikania ciepła. Również wyspecjalizowane ekipy budowlane pochłaniają dużą część kosztów, choć ważne jest by zdecydować się na doświadczonych specjalistów.

Należy jednak pamiętać, że różnica w kosztach inwestycji zwróci się po kilku latach eksploatacji budynku energooszczędnego, który jest znacznie tańszy w użytkowaniu niż tradycyjny. Dodatkowo różnicę tę możemy pozyskać z programu wsparcia jaki oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków w programie Poprawa efektywności energetycznej. Część 2) Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych planowany jest na grudzień br. Wnioski będą składane w bankach, które podpiszą umowę o współpracy z NFOŚiGW, w trybie ciągłym do końca 2018 roku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.