Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zanieczyszczenie hałasem

zanieczyszczenie hałasem

Zanieczyszczenie hałasem

Dużo mówi się o zanieczyszczeniu powietrza i wody. Wspomina się o segregacji śmieci. Czy wiesz, że istnieje zanieczyszczenie środowiska hałasem?

Mały, sprytny decybel

Wszystko co nas otacza wydaje dźwięki. Posłuchaj chwilę swojego otoczenia. Co słyszysz? Może rozmowy z sąsiedniego pokoju? Szum wody w rurach? Pracę komputera? A może dźwięki ulicy?
Głośność dźwięku wyraża się w decybelach. To takie małe jednostki, których siłę można poznać dopiero w grupie. Dużo decybeli tworzy hałas. Czyli dźwięki, które są za głośne Od hałasu stajemy się rozdrażnieni, zmęczeni, a nawet możemy zachorować.

Reklama

Ile decybeli to już hałas?

Kiedy szepczesz, wytwarzasz dźwięk o mocy 20 decybeli (dB). Ale już odkurzacz wydaje dźwięki o wartości 60 dB. A przecież dźwięk przy odkurzaniu na pewno możemy nazwać hałasem. Głośna muzyka w pokoju to już około 80 dB, a odgłosy wydawane na korytarzu na przerwie w szkole to nawet 85 dB. Ruchliwa ulica może wydawać dźwięki nawet do 95 dB. To dosyć dużo. Dlatego też istnieją specjalne przepisy, które regulują ilość dopuszczalnego hałasu. W terenie zabudowanym w dzień wynosi on 60 dB, a nocą 50 dB. Można więc powiedzieć, że wszystko powyżej tych 60 dB to hałas.

Jakie są efekty?

Już 70 dB może powodować zmiany w naszych ciałach. Od 90 dB hałas może osłabić twój słuch. A to przecież tyle, co dźwięki z ruchliwej ulicy! Nic dziwnego, że w starożytnych Chinach hałas był rodzajem tortur. A obecnie hałas towarzyszy nam nieustannie. Czasami nie jest to nawet bardzo głośny dźwięk, ale taki, który występuje ciągle. A my potrzebujemy ciszy, żeby odpocząć i zachować zdrowie. Jeśli nasz organizm tego nie otrzymuje, wszczyna bunt. Możemy być podenerwowani, możemy nie móc spać, a nawet mieć problemy z oddychaniem! A to dopiero początek! Hałas może powodować, że nasze serca i żołądek zachorują.

W jaki sposób walczyć z hałasem?

Z najbardziej znanych sposobów ograniczania hałasu można wymienić ekrany przeciwhałasowe i specjalne podkłady do miejsc, po których jeżdżą tramwaje. Niestety, to wciąż mało. Dbanie o ciszę spychane jest na dalszy plan. Ty też możesz dbać o swoją ciszę – postaraj się o czas bez dźwięków każdego dnia! Możesz wybrać się na spacer do parku lub lasu albo wyłączyć wszystkie sprzęty i zabawki w pokoju.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Decybel

Hałas

Ekrany przeciwhałasowe

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.