Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zawiązano inicjatywę Przemysłowy Panel PV

Zawiązano inicjatywę Przemysłowy Panel PV

Polskie firmy związane z branżą fotowoltaiczną w zakresie produkcji podpisały wspólną deklarację współpracy w ramach Panelu Producentów Urządzeń Fotowoltaicznych „Przemysłowy Panel PV”. Firmy chcą osiągnąć i utrzymać udział w zdolnościach produkcyjnych modułów w Europie na poziomie 10 proc. Projekt wpisuje się w inicjatywę Solar Europe Now, która zakłada, że za wzrastającymi zdolnościami wytwórczymi z fotowoltaiki na kontynencie, będzie podążała produkcja.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama


W utworzenie tej inicjatywy zaangażowały się między innymi, Instytut Energetyki Odnawialnej, ML System, Bruk-Bet Solar i Hanplast. Współpraca w “Przemysłowym Panelu PV” ma wiązać się z mobilizacją i konsolidacją krajowego łańcucha dostaw dla fotowoltaiki oraz współpracą z rządem i administracją nad strategią przemysłową. Dodatkowo ma wypracować propozycję wkładu polskiego przemysłu w europejski Zielony Ład.

Wspomniane wcześniej firmy, zaangażowane w tę współpracę, chcą utrzymać zdolności wytwórcze w zakresie paneli fotowoltaicznych na poziomie 10 procent europejskich zdolności.

Czym Przemysłowy Panel PV powinien się kierować?


Prezes IEO, Grzegorz Wiśniewski przekonuje, że polski przemysł fotowoltaiczny powinien się skupić na rozwoju technologii paneli we wszystkich 3 segmentach – modułów krystalicznych, cienkowarstwowych CIGS czy też technologii modułów tandemowych opartych na perowskitach. 

Dawid Cycoń, prezes ML System liczy na programy wsparcia inwestycji wiatrowych i fotowoltaicznych, które wymagałyby obligatoryjnego stosowania urządzeń wyprodukowanych w Europie, a PZP powinno wymagać, aby dostawy produktów i usług były wytworzone w co najmniej 70 proc. na terenie Unii Europejskiej. 

Edyta Witkowska-Grześkiewicz, pełnomocnik zarządu ds. fotowoltaiki z Bruk-bet Solar, proponuje stosowanie “audyt fabryki” producentów urządzeń fotowoltaicznych, który odbywały się raz w roku i potwierdzał produkcję sprzętu w granicach Polski. Dzięki temu wyeliminowano by nadużycia. 

Natomiast Aleksander Majchrowicz, prezes Hanplast, podkreśla potrzebę wdrożenia regulacji dotyczących norm i certyfikacji oraz jest za włączeniem do współpracy Polskiego Funduszu Rozwoju lub też Agencji Rozwoju Przemysłu, które mogłyby proponować programy wsparcia dla tej gałęzi przemysłu. 

Europejski przemysł PV


Przemysłowy Panel PV wpisuje się w inicjatywę rozwoju europejskiego przemysłu fotowoltaicznego Solar Europe Now. W jej ramach nadal przewiduje się, że pomimo dominacji chińskiej, na starym kontynencie może pojawić się 100 tys. nowych miejsc pracy dla całego łańcuchu dostaw. Aby jednak stać się konkurencyjnym dla gigantów azjatyckich, Europa musi produkować rocznie około 5-10 GW modułów.

Źródło: gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.