farma-offshore

Zdecydowany krok Duńczyków w fundamentalną stronę

Konsorcjum złożone w firm Siemens-Gamesa, Universal Foundation, Fred Olsen Windcarrier o Offshoreenergy.dk oraz Uniwersytetu w Aalborgu uzyskało grant w wysokości 3,8 miliona euro od duńskiego rządu. Celem projektu jest opracowanie nowej klasy fundamentów, które wykorzystuje się przy morskich wiatrakach.

Grant przyznany został przez duńskie Ministerstwo Energii, Użyteczności Publicznej i Klimatu poprzez Program Rozwoju i Demonstracji Technik Energetycznych.

W ramach projektu jego wykonawcy mają zaprezentować w jaki sposób „przemysłowe fundamenty sukcyjne mogą zmniejszyć koszty instalacji fundamentów pod farmy wiatrowe off-shore”, informują partnerzy.

Pierwsza już zrealizowana faza projektu obejmuje zaprojektowanie i wykonanie prototypowego fundamentu tego rodzaju o wielkości osiem na osiem metrów. W ramach drugiej fazy podejmowane będą starania dotyczące instalacji prototypu.

„Nowa koncepcja fundamentów łączy w sobie bezgłośną instalacją i przemysłowe metody produkcji tego rodzaju fundamentów”, informują wykonawcy projektu. „Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych metod produkcji możliwe jest zmniejszenie grubości stalowych ścianek fundamentu poniżej 20 mm – to mało w porównaniu do typowej grubości 30-40 mm stosowanej obecnie”, dodaje Finn Daugaard Madsen, menedżer tego projektu w ramach Siemens-Gamesa. „Oznacza to mniejsze zużycie materiałów i prostszą procedurę produkcji, która pozwala na wytwarzanie dużej ilości takich fundamentów i redukcję kosztów”, dodaje Madsen.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.