Ze szwajcarskich funduszy zrealizowano już 1700 projektów

Polska znalazła się wśród 13 krajów członkowskich, którym Szwajcaria przekazała ponad 1 mld franków bezzwrotnej pomocy na inwestycje. Otrzymaliśmy niemal połowę tej puli. Jak podała w radiowej Jedynce Ewa Wnukowska z Centrum Projektów Polska Cyfrowa, ze środków Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy sfinansowano ponad 1700 projektów.

Główny cel polsko-szwajcarskiego projektu to zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych między Polską a bardziej rozwiniętymi krajami Unii Europejskiej. Stąd duży zakres tematyczny projektów. Jak podała w radiowej Jedynce Ewa Wnukowska z Centrum Projektów Polska Cyfrowa, ze środków Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy sfinansowano ponad 1700 projektów. Podkreśliła, że program jest skoncentrowany w czterech województwach: lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim oraz podkarpackim. Pani Ewa Wnukowska dodaje, że poza dotacjami udzielanymi na rozpoczęcie działalności gospodarczej, udzielane są również pieniądze na wsparcie lokalnej marki, przedsiębiorców wychodzących z rolnictwa, a także staże dla mieszkańców.

Z informacji podanych przez Polskie Radio wynika, że najwięcej środków, bo aż 198 mln franków szwajcarskich, skierowano na rozwój infrastruktury ochrony środowiska, takich jak odnawialne źródła energii oraz usuwanie azbestu. Przemysław Derwich z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju informuje, iż projekty rozwiązują ludzkie problemy, tak jak w woj. małopolskim, gdzie służą usuwaniu azbestu z budynków mieszkalnych i publicznych. Całkowite zakończenie programu nastąpi w połowie 2017 r. Natomiast samorządy, stowarzyszenia, fundacje oraz gospodarstwa domowe mogą w dalszym ciągu zaproponować nowe działania.

 

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Światło z ziarenek piasku i grawitacji

Następny artykuł

Powstał kalkulator efektywności pomp ciepła dla Prosumenta

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,