Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin chce postawić na OZE

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin chce postawić na OZE

Zygmunt Solorz poinformował, że ZE PAK planuje rozpoczęcie projektu zeroemisyjnego transportu miejskiego w Koninie oraz budowę farm fotowoltaicznych i wiatrowych na terenach zniszczonych przez przemysł grupy. 

Spółka dąży do uruchomienia fabryki montażu paneli fotowoltaicznych, a także przygotowania infrastruktury niezbędnej do magazynowania i dystrybucji wodoru. Elektrownie rozważają również budowę magazynu energii dla OZE. – Zawsze chciałem tworzyć i dawać ludziom to, czego potrzebują. A dzisiaj wszyscy potrzebujemy czystego powietrza – powiedział Zygmunt Solorz.

W miksie wytwórczym ZE PAK dominują wysokoemisyjne źródła bazujące na węglu

Pod koniec 2018 roku Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin wydał oświadczenie, w którym informuje o zgodzie rady nadzorczej na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy około 70 MWp. Inwestycja ma powstać na obszarze 110 hektarów na terenie gminy Brudzew, w powiecie tureckim. Inwestycja szacowana jest na 200 mln złotych wraz z budową układu wyprowadzenia mocy. – Transformacja ZE PAK od wytwarzania energii węglowej do zielonej zajmie pewien czas, jednak jest to proces nieodwracalny. Chcemy być liderem zmian i pokazać, że można skutecznie wytwarzać energię neutralną dla środowiska naturalnego –  poinformował p.o. prezesa ZE PAK Henryk Sobierajski.

W 2018 roku grupa kontrolowana przez Zygmunta Solorza odnotowała stratę wynoszącą 463,6 mln zł netto

ZE PAK wyjaśnia, że elektrownia Konin przechodzi podobny proces jak wiele innych elektrowni węglowych w Europie – np. elektrownia Drax w Wielkiej Brytanii, które z uwagi na zmiany, jakie dotykają sektor wytwórców energii, zmuszone są do zmiany rodzaju używanego paliwa. Zapowiedzią wprowadzanych zmian w strukturze ZE PAK jest zrealizowana już inwestycja w blok biomasowy o mocy 50 MW, która produkuje ciepło dla Konina.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.