Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielone certyfikaty dla Ekospalarni w Krakowie

Zielone certyfikaty dla Ekospalarni w Krakowie

Spalarnia odpadów, należąca do Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A., otrzymała z rąk Prezesa Regulacji Energetyki dwa świadectwa pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnego źródła. Zakład należący do KHK S.A. jest pierwszym w Polsce, który może pochwalić się takim certyfikatem.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zielony Certyfikat to dokument potwierdzający wytworzenie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Firmy energetyczne są zobowiązane do wykazywania się udziałem zielonej energii w bilansie energii dostarczonej do końcowych odbiorców. W przypadku braku działań wymuszonych przez uregulowania prawne, zakład musi ponosić koszty związane z tzw. opłatą zastępczą.

Dlatego też w interesie zakładów energetycznych jest posiadanie „zielonych certyfikatów”, które mogą przysporzyć dodatkowych dochodów z odsprzedaży dystrybutorom, którzy takich certyfikatów nie posiadają.

Aby starać się o przyznanie świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnego źródła np. odpadów, konieczne jest prowadzenie ciągłych badań, które potwierdzą udział frakcji biodegradowalnych.

Zielone certyfikaty w Polsce obecne są od 2005 roku. Momentem przełomowym było wejście w życie nowych zapisów, zmieniających zakres obowiązku zakupu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.