Zielone certyfikaty dla Ekospalarni w Krakowie

Spalarnia odpadów, należąca do Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A., otrzymała z rąk Prezesa Regulacji Energetyki dwa świadectwa pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnego źródła. Zakład należący do KHK S.A. jest pierwszym w Polsce, który może pochwalić się takim certyfikatem.

Zielony Certyfikat to dokument potwierdzający wytworzenie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Firmy energetyczne są zobowiązane do wykazywania się udziałem zielonej energii w bilansie energii dostarczonej do końcowych odbiorców. W przypadku braku działań wymuszonych przez uregulowania prawne, zakład musi ponosić koszty związane z tzw. opłatą zastępczą.

Dlatego też w interesie zakładów energetycznych jest posiadanie „zielonych certyfikatów”, które mogą przysporzyć dodatkowych dochodów z odsprzedaży dystrybutorom, którzy takich certyfikatów nie posiadają.

Aby starać się o przyznanie świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnego źródła np. odpadów, konieczne jest prowadzenie ciągłych badań, które potwierdzą udział frakcji biodegradowalnych.

Zielone certyfikaty w Polsce obecne są od 2005 roku. Momentem przełomowym było wejście w życie nowych zapisów, zmieniających zakres obowiązku zakupu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Gwiazdor serialu „Beverly Hills, 90210” został pochowany w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów

Luke Perry, aktor najbardziej znany z roli Dylana McKaya w serialu „Beverly Hills, 90210”, zmarł w marcu tego roku na skutek udaru. Sophie Perry, córka aktora, podzieliła się za pomocą mediów społecznościowych ostatnią wolą swojego ojca: był nią ekologiczny pochówek w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów.