Wrocław pionierem elektrycznego carsharingu w Polsce

Wrocław w ciągu roku udostępni swoim mieszkańcom samochody elektryczne w formie krótkoterminowego najmu. Podpisanie umowy z firmą Enigma rozpocznie nową erę w naszym kraju, gdzie idea carsharingu jest jeszcze stosunkowo mało znana.

Sharing economy to jeden z najważniejszych trendów we współczesnej gospodarce, a korzystanie z rzeczy bez konieczności posiadania ich, zmienia naszą codzienność – wskazuje Ewa Kaźmierska, dyrektor marketingu firmy Enigma – Podobnie jak rewolucjonizuje się rynek krótkoterminowego wynajmu mieszkań i pokoi, tak samo współdzielenie samochodów zmienia podejście do posiadania własnego pojazdu i korzystania z niego. Nie ma sensu kupować auta jedynie na potrzeby cotygodniowej wyprawy do centrum handlowego. Znacznie wygodniej jest wypożyczyć samochód na konkretny czas i nie martwić się kosztami ubezpieczenia i remontów – dodaje.


Mieszkańcy Wrocławia będą mieli do dyspozycji 190 samochodów marki Nissan Leaf oraz 10 samochodów typu VAN. Co ważne i warte pochwały, władze Wrocławia zdecydowały się udostępnić buspasy oraz miejsca parkingowe w centrum miasta. Wpłynie to zapewne na popularność usługi, tym bardziej że cena za przejechanie kilometra to około 1 zł. Wypożyczający nie będzie ponosił żadnych kosztów związanych z paliwem, parkingiem i ubezpieczeniem oraz będzie mógł wjechać w miejsca, które dzisiaj są niedostępne dla innych aut. Dostępność usługi jest kolejnym atutem, ponieważ samochody elektryczne będą dostępne przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Rezerwacje będą odbywać się za pomocą aplikacji mobilnych.

Według ekonomistów idea współdzielenia spowoduje, że do 2030 roku aż 30% samochodów poruszających się po naszych drogach nie będzie miała stałego właściciela. Pozytywne efekty odczuje też nasze otoczenie naturalne. W miastach, w których idea carsharingu wkroczyła już na dobre, odnotowano znaczne obniżenie zużycia paliwa, a co za tym idzie poprawę jakości powietrza.