Zielone światło dla projektu East Anglia 3

Greg Clark, Sekretarz ds. Biznesu, Energii i Przemysłu Wielkiej Brytanii  wydał deweloperowi ScottishPower Renewables zgodę na budowę farmy wiatrowej East Anglia 3. Instalacja ta ma stanąć na morzu u wybrzeży Suffolk. Łączna moc planowanej farmy to 1,2 GW. Jak informuje deweloper, zgoda obejmuje także instalację większych, bardziej wydajnych turbin. Na obszarze 305 km2 zamontowanych ma zostać 172 turbiny o wysokości do 247 metrów.

Deweloper rozpoczął przygotowania do kolejnej fazy realizacji inwestycji. Pierwsza faza budowy East Anglia 3 rozpocznie się w 2022 roku, po ukończeniu projektów oznaczonych 1 i 2. East Anglia 3 ma rozpocząć produkcję energii w roku 2025. Obecnie ScottishPower Renewables realizuje projekt East Anglia 1 o mocy714 M. Jego ukończenie planowane jest na 2019. Na farmie zainstalowane zostaną 7 MW turbiny Siemens Gamesa.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak mówi dyrektorka RenewableUK, Emma Pinchbeck: Wydanie zgody  na realizację tej inwestycji stanowi istotny krok dla sektora wiatrowego off-shore w UK, który pozwoli pozostać na czele rozwoju tego sektora na świecie. Można się spodziewać, że projekt ten stworzy tysiące nowych miejsc pracy w czasie swojej 30 letniej egzystencji. Nie tylko pozwoli zatem na wykorzystanie najnowszej, innowacyjnej technologii, ale także zaoferuje ogromny zysk dla lokalnych firm.

Farma East Anglia 3 będzie potrzebować czterech stacji zbiorczych na swoim terenie oraz dwóch stacji transformatorowych. Cztery podmorskie kable będą łączyć ją z systemami East Anglia 1, która to połączona jest z lądem w Bawdsey. Prąd będzie transportowany z East Anglia do stacji przyłączeniowej w Bramford w Suffolk.