Ziemia – co takiego potrafi?

Nie służy tylko do tego, aby po niej chodzić. Jest bardzo zdolna – wykonuje codziennie różne, bardzo odpowiedzialne zadania.

Ziemia jako mieszkanie dla zwierząt

Ziemia przede wszystkim może być domem. Schroni się w niej nie tylko kret czy dżdżownica. Oni na stałe żyją pod ziemią. Inne zwierzęta tylko w niej mieszkają. Borsuki, zające i lisy budują tam swoje nory. Mają w ziemi swoje pokoiki i legowiska, czyli takie łóżka. Rośliny zapuszczają w głąb ziemi swoje korzenie. Czerpią nimi potrzebne minerały i dzięki temu wzrastają.

Ziemia jako naturalny filtr wody

Skały działają na wodę jak filtr. Dlatego też podziemne rzeki są takie czyste. Kiedy jeszcze nie było jeszcze kranów z wodą w domach, na nich budowano studnie. Wyciągana w wiaderkach podziemna woda była używana do mycia i gotowania.

Sam możesz sprawdzić jak ziemia filtruje wodę. Potrzebny ci będzie filtr do kawy, sitko, salaterka, trochę żwiru, trochę piasku i trochę zwykłej ziemi. Filtr umieść w sitku i połóż na miseczce. Do filtra nasyp kolejno żwirek, piasek i ziemię. Zostaw go tak warstwowo. W kubeczku wymieszaj wodę z odrobiną ziemi, żeby się „zanieczyściła”. Powoli wlej brudną wodę na warstwę ziemi w filtrze.

Możesz zaobserwować, że woda, która skapuje do miski, jest oczyszczona*.

Ziemia jako klimatyzator powietrza

Może się to wydawać niewiarygodne, ale ziemia może też ochładzać lub nagrzewać powietrze. Z tej zasady korzysta gruntowy wymiennik ciepła. To takie urządzenie, składające się przede wszystkim z rur w ziemi. Z zewnątrz wpada do nich powietrze, które drugim końcem trafia do domu. Gdy żar leje się z nieba i jest bardzo gorąco – ziemia ochładza powietrze o kilka stopni. Przez co, wpadający do domu podmuch jest przyjemniejszy. Natomiast zimą, przy dużym mrozie – ogrzewa powietrze. Dzięki temu nie odczuwamy chłodnego powiewu na plecach. Ziemia jest bardzo sprytna, skoro może nam pomagać nawet w taki sposób!

POBIERZ i POKOLORUJ

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Gruntowy wymiennik ciepła

Filtr

*Doświadczenie na podstawie „101 eksperymentów z wodą” przekł. z jęz. niem. Edyta Panek ; il. Charlotte Wagner; Wydawnictwo “Jedność” Kielce 2010