Ziemia – co takiego potrafi?

Nie służy tylko do tego, aby po niej chodzić. Jest bardzo zdolna – wykonuje codziennie różne, bardzo odpowiedzialne zadania.

Ziemia jako mieszkanie dla zwierząt

Ziemia przede wszystkim może być domem. Schroni się w niej nie tylko kret czy dżdżownica. Oni na stałe żyją pod ziemią. Inne zwierzęta tylko w niej mieszkają. Borsuki, zające i lisy budują tam swoje nory. Mają w ziemi swoje pokoiki i legowiska, czyli takie łóżka. Rośliny zapuszczają w głąb ziemi swoje korzenie. Czerpią nimi potrzebne minerały i dzięki temu wzrastają.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ziemia jako naturalny filtr wody

Skały działają na wodę jak filtr. Dlatego też podziemne rzeki są takie czyste. Kiedy jeszcze nie było jeszcze kranów z wodą w domach, na nich budowano studnie. Wyciągana w wiaderkach podziemna woda była używana do mycia i gotowania.

Sam możesz sprawdzić jak ziemia filtruje wodę. Potrzebny ci będzie filtr do kawy, sitko, salaterka, trochę żwiru, trochę piasku i trochę zwykłej ziemi. Filtr umieść w sitku i połóż na miseczce. Do filtra nasyp kolejno żwirek, piasek i ziemię. Zostaw go tak warstwowo. W kubeczku wymieszaj wodę z odrobiną ziemi, żeby się „zanieczyściła”. Powoli wlej brudną wodę na warstwę ziemi w filtrze.

Możesz zaobserwować, że woda, która skapuje do miski, jest oczyszczona*.

Ziemia jako klimatyzator powietrza

Może się to wydawać niewiarygodne, ale ziemia może też ochładzać lub nagrzewać powietrze. Z tej zasady korzysta gruntowy wymiennik ciepła. To takie urządzenie, składające się przede wszystkim z rur w ziemi. Z zewnątrz wpada do nich powietrze, które drugim końcem trafia do domu. Gdy żar leje się z nieba i jest bardzo gorąco – ziemia ochładza powietrze o kilka stopni. Przez co, wpadający do domu podmuch jest przyjemniejszy. Natomiast zimą, przy dużym mrozie – ogrzewa powietrze. Dzięki temu nie odczuwamy chłodnego powiewu na plecach. Ziemia jest bardzo sprytna, skoro może nam pomagać nawet w taki sposób!

POBIERZ i POKOLORUJ

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Gruntowy wymiennik ciepła

Filtr

*Doświadczenie na podstawie „101 eksperymentów z wodą” przekł. z jęz. niem. Edyta Panek ; il. Charlotte Wagner; Wydawnictwo “Jedność” Kielce 2010