Zintegrowane dachy fotowoltaiczne najciekawszym eko start-upem w Polsce! Poznaj finalistów Start-up Challenge

Zintegrowane dachy fotowoltaiczne najciekawszym eko start-upem w Polsce! Poznaj finalistów Start-up Challenge

W finale Start Up Challange 2021 znalazły się zintegrowane dachy fotowoltaiczne, naturalny eko-materiał i technologia recyklingu baterii do aut elektrycznych. Projekty walczyły o wygraną przed uczestnikami największej imprezy biznesowej Europy Centralnej – XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Zobacz dlaczego te projekty to najciekawsze eko start-upy w Polsce!

Zintegrowane dachy fotowoltaiczne od SunRoof Technology

Od pierwszej edycji, która odbyła się w 2016 roku do konkursu Start-up Challenge zgłosiło się ponad 1000 projektów z całego świata. Wśród dotychczasowych laureatów są firmy działające z sukcesem w wielu sektorach gospodarki.

W kategorii Enviroment (ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów) zwyciężyła firma SunRoof Technology.

Ideą i jednoczesnym wyzwaniem zwycięskiego projektu SunRoof jest dążenie do neutralności klimatycznej poprzez technologię i przyjazne mechanizmy finansowe wspierające do niej dostęp. 

SunRoof to zintegrowane fotowoltaiczne dachy 2w1, fasady oraz carporty pozwalające tworzyć inteligentne, piękne domy przyszłości. To także systemy pozwalające na płynne zarządzanie energią i dążenie do stworzenia formuły wirtualnej elektrowni.

Przykład realizacji SunRoof, źródło: sunroof.se

Jury zwróciło uwagę na wysoki stopień zintegrowania rozwiązania, wydajność z 1 m2 instalacji, szybki zwrot z inwestycji oraz biodegradowalność. Jury uznało, że pomysł doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie rynku. Istotnie, temat zagospodarowania odpadami był szeroko komentowany na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2021. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

To jednak nie wszystkie ciekawe projekty, które zasługują na uwagę.

Najciekawsze eko start-upy w Polsce – pozostali finaliści

W finale kategorii skoncentrowanej na nowych technologiach w służbie ochrony środowiska znalazła się także firma FibriTech, która tworzy eko-alternatywy dla syntetycznych materiałów z dużym śladem węglowym. 

FibriTech wykonuje produkty z surowców naturalnych tj. włókien roślinnych i odpadów organicznych, co pozwala na uzyskanie wytrzymałego, lekkiego eko-materiału m.in. do zastosowań w rolnictwie, opakowaniach czy przemyśle budowlanym (np. izolatory opakowaniowe, materiały termoizolacyjne, eko-styropian, filtry powietrza, zaawansowane kompozyty lekkie). 

Pierwszym zastosowaniem tej technologii są organiczne podłoża do bezglebowej uprawy roślin. Dzięki unikalnej technologii łączenia włókien i naturalnych składników stworzone podłoże jest połączeniem zalet konkurencyjnej wełny mineralnej i torfu stosowanych powszechnie w technikach rolniczych.

Przykład produktu firmy Tech: w eko korku znajduje się nasiono – wystarczy wsadzić do ziemi i podlać! Źródło: sklep.fibri.tech/pl

Ostatnim finalistą kategorii Environment została firma Royal Bees Recycling RBR, która zajmuje się przetwarzaniem suchych odpadów (bez elektorlitu) poprodukcyjnych z produkcji baterii do aut elektrycznych. 

Przetwarzana jest anoda, katoda, bi cell (połączona anoda i katoda) oraz bi cell w „kopercie” aluminiowej. W wyniku przetworzenia uzyskiwane są: czarna masa (z metalami rzadkimi jak Co, Ni, Li, Mn), miedź, aluminium oraz folia (ekran oddzielający anodę i katodę). 

Wszystkie frakcje metaliczne sprzedawane są do hut, co stanowi 90% masy wsadu. Folia sprzedawana jest do cementowni jako paliwo alternatywne. Wsparciem rozwoju start-upu zainteresowało się już InnoEnergy, które potwierdziło fakt, że RBR jest jedynym podmiotem, który zwrócił uwagę na odpady poprodukcyjne z produkcji baterii do aut elektrycznych i osiągnął poziom przetwarzania 120 ton miesięcznie.

Na uwagę zasługuje także projekt Wood Pack of firmy Wood Core House, która zwyciężyła w kategorii tradition&modernity. 

Wood Pack to modułowy, powtarzalny system drewnianych konstrukcji szkieletowych służących do konstrukcji budynku. Dzięki zastosowaniu naturalnych i certyfikowanych surowców ograniczona jest emisja CO2 do atmosfery. Zastosowanie drewna zapewnia także zdrowy mikroklimat wewnątrz budynku.

Pełna lista pozostałych finalistów z innych kategorii konkursu Start-up Challange znajduje się tutaj.

Chcesz wiedzieć więcej o ustaleniach Europejskiego Kongresu Gospodarczego? Zobacz artykuł:

źródło: mat.prasowe, estartupdays.eu, eecpoland.eu