Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zjednoczone Emiraty Arabskie inwestują w OZE w Tadżykistanie

Zjednoczone Emiraty Arabskie inwestują w OZE w Tadżykistanie

Holding inwestycyjny Mubadala i jego spółka-córka Masdar podpisały porozumienie w sprawie budowy na terytorium Tadżykistanu największej w kraju elektrowni wiatrowej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

ZAE inwestują w Azji Centralnej

Do podpisania dokumentów dotyczących współpracy doszło w tadżyckim Ministerstwie Inwestycji i Handlu. Swój podpis na nich złożył również prezydent Tadżykistanu, Emomali Rahmon. Umowa przewiduje, że holding Mubadala za pośrednictwem swojej wydzielonej spółki Masdar sfinansuje i zrealizuje budowę elektrowni wiatrowej w obwodzie Nawojskim.

Elektrownia ma posiadać moc 400 MW. Po stronie spółki Masdar leżeć będzie stworzenie i przedstawienie do akceptacji projektu samej elektrowni, jak i pozostałej infrastruktury niezbędnej do podłączenia obiektu do krajowej sieci energetycznej. Zgodnie z zapewnieniami zarządu holdingu Mubadala cały projekt ma pochłonąć łącznie ok. 600 mln dolarów. Prace mają się zacząć w połowie roku, a oddanie do użytku ma nastąpić najpóźniej do końca 2022 r.

Jest to kolejna inwestycja, do której realizacji władze Tadżykistanu zapraszają spółki Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pierwszą z nich była farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW, również zlokalizowana w obwodzie Nawojskim. 

Holding Mubadala – to państwowa spółka inwestycyjna powstała w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która obecnie posiada portfolio o wartości ok. 200 miliardów dolarów, w większości sektorze paliwowo-energetycznym i telekomunikacyjnym. 

zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.