Zwiększono nagrodę za informację o sprawcy podrzucenia odpadów w Osówce

W miejscowości Osówka, w gminie Niemce w województwie lubelskim, wciąż trwają prace związane z zabezpieczeniem chemicznych odpadów, które odkryto na początku listopada. Wójt gminy Niemce początkowo wyznaczył nagrodę o wysokości 5 tys. zł za informacje, które pomogą w ujęciu sprawcy. Teraz zwiększył ją aż do 25 tys. złotych.

2 listopada w sobotnie popołudnie w dwóch miejscach w Osówce natrafiono na odpady chemiczne z nieznanymi substancjami. Łącznie odnaleziono 28 pojemników, część z nich była uszkodzona. Interweniowała policja, straż pożarna oraz pracownicy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Istniało niebezpieczeństwo zanieczyszczenia wód gruntowych.

Nagroda pieniężna za pomoc w ujęciu sprawcy

Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś wyznaczył nagrodę 5 tys. złotych za udzielenie informacji, które pomogą w ujęciu sprawcy. We wtorek (5 listopada – red.) zwiększył ją już do 25 tys. Władze gwarantują pełną anonimowość. Wójt apeluje do mieszkańców rejonu i wszystkich innych osób, które mogły być świadkami zdarzenia (np. w okresie od czwartkowego wieczoru do sobotniego popołudnia widziały podejrzane ciężarówki). Prosi o kontakt z pracownikami Urzędu Gminy lub policją.

Nagroda pieniężna jest uzasadniona podwójnie. To nie tylko przestępstwo, które mogło skończyć się katastrofą ekologiczną. Jeśli sprawca nie zostanie ujęty, zgodnie z prawem koszty utylizacji chemicznych odpadów poniesie gmina.

fot: UM Niemce