105 milionów dolarów na rozwój fotowoltaiki w Pakistanie

Rząd Pakistanu podpisał  porozumienie finansowe z Bankiem Światowym w ramach wdrażania projektu Sindh Solar Energy. Zgodnie z założeniami prowincja Sindh, położona w południowo-wschodniej części Pakistanu, ma dostać zastrzyk finansowy w postaci 105 milionów dolarów na rozwój technologii energii słonecznej.

Porozumienie pomiędzy rządem Pakistanu a Bankiem Światowym zostało podpisane 9 stycznia br. w Islamabadzie. Opiewa na kwotę 100 milionów dolarów, która zostanie zainwestowana w rozwój energii słonecznej w Sindh. Finansowaniem zajmie się Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA), będące organem działającym pod Bankiem Światowym; dodatkowe 5 milionów dolarów ma pochodzić z budżetu państwa.

Główne założenie programu: rozwój na wielu obszarach

Projekt Sindh Solar Energy wspiera rozwój fotowotaiki obejmującej trzy segmenty rynku: skalę użytkową, generowanie energii w systemie rozproszonym oraz gospodarstwa domowe. Pilotażowym punktem programu (wchodzącym w zakres pierwszego wymienionego segmentu) ma być budowa elektrowni słonecznej o mocy 50 MW na drodze przetargu. W ramach systemu rozproszonego dachy i inne dostępne miejsca w budynkach publicznych w Karaczi, Hajdarabadzie oraz innych miastach zostaną wyposażone w solary o mocy 20 MW. Ponadto co najmniej 200 tysięcy prywatnych gospodarstw otrzyma domowe systemy solarne. Co więcej, program dotyczy miejsc o słabym dostępie (lub braku) energii elektrycznej.

Sindh Solar Energy ma zostać zrealizowany do 2023 roku. Prowincja, należąca dawniej do Afganistanu, boryka się z różnorodnymi problemami, w tym z niedostatkiem wody. W istocie można stwierdzić, że Sindh to spalony słońcem teren pustynny. Projekt Sindh Solar Energy pomoże poprawić komfort życia mieszkańców i rozwinąć region chociaż w jednym obszarze.

źródło: thenews.com

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.