11 miliardów dolarów dla Republiki Południowej Afryki na zieloną energię

Jak informuje Bloomberg w Kapsztadzie opracowano plan finansowania zielonej energii w RPA i ratowania zadłużonego przedsiębiorstwa Eskom Holdings. Projekt inicjatywy opracował think tank Meridian Economics.

Fundusz byłby wspierany przez prywatne instytucje i organizacje. Z niego możliwe byłoby udzielanie pożyczek Eskomowi poniżej stawki handlowej, pod warunkiem przyspieszenia redukcji emisji węgla i wykorzystania OZE. Republika Południowej Afryki jest jest czternastym na świecie największym producentem gazów cieplarnianych. Kraj znajduje się pod naciskiem zobowiązań złożonych w 2009 roku o redukcji emisji dwutlenku węgla o 42% do 2025 roku. Dzięki nowemu planowi kraj mógłby wyprodukować dodatkowe 10 GW mocy pochodzących z OZE i do 2050 roku. Emisja CO2 zmalałaby o 715 milionów ton.

Jak twierdzi Dr Emily Tyler, członkini Meridian Economics: to byłaby największa i najważniejsza światowa transakcja walcząca z zmianami klimatycznymi. Eskom Holdings jest państwową spółką energetyczną w RPA. Odpowiada za 95% krajowego prądu. Spółka zgłosiła się bezpośrednio do rządu o pomoc w związku z długiem sięgającym ponad 30 miliardów dolarów. Plan przewiduje gwarancję pożyczek na okres 5 lat, które firma spłacałaby przez 20 lat. Pieniądze uchroniłyby Eskom przed upadłością i pokryłyby realizację przyszłych projektów. Uważa się, że jest to lepsze rozwiązanie niż finansowanie nowych i już samowystarczalnych inwestycji w zieloną energię.

Błyskawiczne wdrożenie planu wiązałoby się z rozbiciem Eskomu na mniejsze jednostki produkcyjne, przesyłowe i dystrybucyjne w ramach państwowej spółki holdingowej i reorganizacji zadłużenia, aby zapewnić mu bardziej zrównoważoną pozycję. Ten nowy podmiot wykorzystałby większość różnicy między kosztem zabezpieczonego finansowania koncesyjnego a ceną, którą pobiera Eskom za finansowanie tak zwanego funduszu przejściowego.

Ustanowienie tego funduszu może pomóc również w zdobyciu poparcia związków zawodowych, które sprzeciwiają się zamknięciu Eskomu z obawy przed utratą pracy. Dwa lata temu związkowcy okazali się kluczowym elektoratem w zwycięstwie w wyborach prezydenckich obecnie pełniącego ten urząd Cyryla Ramaphosa. Tyler poinformowała również o pierwszych zainteresowanych instytucjach finansujących rozwój, funduszach klimatycznych, a także filantropach skłonnych włączyć się do programu.