Największa farma fotowoltaiczna o mocy 5 GW ma powstać w Indiach

Indyjski koncern energetyczny NTPC chce wybudować farmę fotowoltaiczną w stanie Gudźarat (zachodnie wybrzeże Indii, na granicy z Pakistanem). Produkcja energii wyruszy w 2024 roku. W planie kolejne farmy.

Koszt farmy ma wynieść około 3,5 miliarda dolarów. Projekt należy do całej strategii NTPC, w której przewidziano wybudowanie do 2032 roku farm OZE o łącznej mocy 32 GW. Celem jest obniżenie udziału węgla w ich produkcji energii z 96% do 70%. NTPC ma w planach wybudowanie również hydroelektrowni o mocy pół gigawatta w stanie Himachal Pradesh (najbardziej wysunięty stan na północ). Działania przedsiębiorstwa wpisują się w rządowy plan zwiększenia potencjału OZE do 175 GW.

Fotowoltaika od Columbus Energy

O podobnej mocy, co farma NTPC, ma być inna elektrownia solarna, znajdująca się na północy Indii, w pobliżu miasta Leh. Projekt ma zostać sfinalizowany w 2023 roku. Odbiorcą wyprodukowanej przez nią energii ma być oddalone od niej o 900 km miasto Kaithal.

W tym roku w Indiach wybudowano już elektrownie OZE o mocy 7,8 GW. Połowa z nchj należy do farm fotowoltaicznych. Do czerwca potencjał ekoenergii kraju Indusu sięgał już 80,5 GW – około 20% całej mocy.

Tytuł największej na świecie elektrowni fotowoltaicznej w tej chwili należy do farmy w Abu Dhabi. Jej moc wynosi 1,77 GW i składa się na nią około trzy miliony i dwieście tysięcy paneli pokrywających obszar 8 km2. Obsługują je 402 falowniki. O nieco większej mocy ma być w tej chwili budowana farma w Egipcie. Rządowa agencja New and Renewable Energy Authority zakładała w 2016 roku, że jej moc wyniesie 1,8 GW.