16-letnia klimatyczna aktywistka zgłoszona do nagrody Nobla

Gretę Thunberg kojarzy większość ludzi na świecie. Szwedzka nastolatka – która na swojej stronie na Twitterze opisuje siebie jako „16-letnią działaczkę klimatyczną z zespołem Aspergera” – po raz pierwszy zorganizowała strajk szkolny w sprawie klimatu przed szwedzkim parlamentem w sierpniu ubiegłego roku.

Dziś na jej twitterze pojawiły się setki filmików i zdjęć z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. To wszystko dzieło młodej aktywistki, która od kilku lat naciska na polityków, by zaczęli działać w kwestii zmian klimatycznych. Do międzynarodowego strajku przyłączyły się także największe fundacje – oprócz Greenpeace’u m.in. Amnesty International. 16-letnia dziewczyna wzięła udział w zeszłorocznych rozmowach podczas szczytu klimatycznego COP24, który odbył się w Katowicach.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Szwedzka uczennica, która zainspirowała międzynarodowy ruch do walki ze zmianami klimatu, została wczoraj nominowana jako jedna z kandydatek do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Jej kandydaturę zgłosiło trzech norweskich deputowanych. Jeden z nich uzasadnił tę decyzję krótkim sformułowaniem: „Greta Thunberg rozpoczęła masowy ruch, który uważam za ważny wkład w pokój”. Sprawę skomentowała na twitterze już sama zainteresowana. W krótkim wpisie Greta napisała, że czuje się “uhonorowana i wdzięczna za tę nominację”.

Gratulacje cały czas napływają. Jeden z komentujących zauważył, że Greta popchnęła globalny dialog skuteczniej niż ktokolwiek inny. Słucha jej nie tylko młodzież, ale również dorośli, którzy będą musieli skończyć z krytyką i sceptycyzmem i zacząć działać.

Gdyby Greta Thunberg wygrała Pokojową Nagrodę Nobla, byłaby najmłodszym laureatem w historii. W 2014 roku Fundacja Noblowska nagrodziła pakistańską działaczkę kobiet i praw człowieka Malali Yousafzai. Wówczas dziewczyna miała 17 lat. W jednym z poprzednich artykułów informowaliśmy, że pewna para aktywistów ze Seattle zgłosiła petycję w sprawie powołania nowej dziedziny – gdyby wniosek ten został uznany, zapewne 16 letnia Greta otrzymałby Nagrodę Nobla w dziedzinie powstrzymania zmian klimatycznych.