1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

2060: w Arktyce więcej opadów deszczu niż śniegu. To efekt zmian klimatu

2060: w Arktyce więcej opadów deszczu niż śniegu. To efekt zmian klimatu

Według prognoz opady deszczu w Arktyce przekroczą ilość opadów śniegu do 2060 roku. Ta zmiana będzie miała globalne reperkusje. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

W Arktyce więcej opadów deszczu niż śniegu

W sierpniu na Grenlandii odnotowano rekordowe opady deszczu. To znak nadchodzących zmian. Nowe badania sugerują, że w kolejnych latach opady deszczu będą w coraz większym stopniu zastępować opady śniegu w Arktyce.

Co to oznacza?

Gdy kryzys klimatyczny ociepli bieguny naszej planety, północna pokrywa lodowa ulegnie transformacji. W miarę topnienia lodu morskiego otwarte wody i cieplejsze powietrze będą oznaczać większe parowanie. Sprawi to, że Arktyka stanie się bardziej wilgotna.

Według nowych prognoz, jeśli emisje dwutlenku węgla nie zostaną ograniczone, arktyczna jesień może być zdominowana przez deszcz już w 2060 roku. Poprzednie szacunki mówiły, że stanie się to dopiero w 2090 roku.

Co dzieje się w Arktyce… nie zostaje w Arktyce

Rzeczy, które dzieją się w Arktyce, nie pozostają w Arktycepowiedziała CNN Michelle McCrystall, klimatolog z University of Manitoba i główna autorka badań.

Fakt, że może nastąpić wzrost emisji z odwilży wiecznej zmarzliny lub wzrost globalnego wzrostu poziomu morza to problem globalny i wymaga globalnej odpowiedzi dodaje.

Aby uzyskać najnowsze prognozy, McCrystall i jej zespół przeanalizowali dane z projektu Coupled Model Intercomparison Project realizowanego przez Światowy Program Badań nad Klimatem. Autorzy piszą, że zmiana rodzaju opadów może zapoczątkować destrukcyjny efekt domina, który obejmuje globalne ocieplenie, zanikanie bioróżnorodności i dzikiej przyrody, szkody dla lokalnych społeczności, zmiany w prądach oceanicznych i morskich łańcuchach pokarmowych. Topniejący lód może być też niebezpieczny dla zwierząt arktycznych, ponieważ drobinki przyklejają się do ich sierści, co powoduje wyziębianie.

Kolejnym wielkim problemem jest wieczna zmarzlina.

Topnienie wiecznej zmarzliny będzie miało globalne konsekwencje, ponieważ spowoduje to uwolnienie dużych pokładów dwutlenku węgla i metanu powiedziała McCrystall w wywiadzie The Guardian.

Więcej informacji o badaniu znajdziesz w artykule w Nature.

Chcesz wiedzieć więcej o skutkach zmian klimatu? Zobacz artykuł:


źródło: washingtonpost.com, nature.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.