24-letni Jemeńczyk opracował minibiogazownię, która pozwala zamieniać odpady w paliwo

W zniszczonym wojną Jemenie wiele wsi i miasteczek nie ma obecnie dostępu do energii elektrycznej. Z pomysłem na rozwiązanie tego problemu wyszedł 24-letni inżynier chemii, Omer Badokhon. Skonstruował mikrobiogazownię, która pozwala na przetwarzanie śmieci do generacji prądu.

Wykorzystanie tych niewielkich biogazowni pozwala na redukcję zanieczyszczenia, zmniejszenie ubóstwa oraz produkcję energii elektrycznej. Młody chemik nagrodzony został za swoje dokonania nagrodą „Young Champion of the Earth”, przyznawaną w ramach Programu Środowiskowego realizowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych oraz współfinansowaną przez firmę Covestro, która zajmuje się wytwarzaniem polimerów.

Nagroda ma także wymiar finansowy. Badokhon otrzymał 15 tysięcy dolarów za swoje dokonanie. Zamierza wykorzystać te środki na biogazownie. Kwota ta pozwoli mu na wyprodukowanie od 50 do 80 urządzeń.

Biogazownia Badokhona ma szansę na rozwiązanie szeregu problemów Jemenu naraz. Kraj ten nawiedziła obecnie największa od wielu lat, według Światowej Organizacji Zdrowia, epidemia cholery. Jak informuje chemik, przyczyną tego są głównie problemy z zanieczyszczeniami (szczególnie odpadami organicznymi). Jego minibiogazownie nie dość, że redukują ich emisję do środowiska, to jeszcze zamieniają je w prąd elektryczny.

„W niektórych wsiach elektryczności nie ma od początku konfliktu w 2015 roku. W Mukalliu, gdzie mieszkam, także były z tym problemy – pamiętam sam, jak robiłem zadania na uczelnie przy świeczkach, gdy wyłączano prąd elektryczny”, opowiada chemik.

W Jemenie nadal około trzech milionów osób gotuje nad zwykłymi ogniskami. Generują one sporo zanieczyszczeń, a ponieważ pali się je w domach bez odpowiedniej wentylacji, co przyczynia się do śmieci wielu osób.

Biogazownie Badokhana zbudowane zostaną z wykorzystaniem włókna szklanego i plastiku. „Umożliwiają one szybki rozkład organicznych śmieci z domostw, co maksymalizuje ilość produkowanego biogazu”, czytamy w opisie systemu. Pozostałości także są użyteczne. Jak mówi Badokhon, mogą one zostać wykorzystane jako bogaty w substancje odżywcze nawóz.
W ciągu najbliższych ośmiu miesięcy około 1500 domostw będzie mogło testować te biogazownie. Zainstalowane zostaną one w domach w Sanie, Ibb, Adenie, Hadhramaut, Shabwie i Taizie.

 

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polska firma wyprodukuje perowskitowe moduły fotowoltaiczne jeszcze w tym roku!

Przedstawiciele Saule Technologies poinformowali ostatnio, że zamierzają uruchomić pilotażową linię do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami w ciągu roku we Wrocławiu powstaną moduły o łącznej powierzchni 40 tys. m², przy czym rozmiar pojedynczego modułu wynosi 1 m².

Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku

Sosnowiec zainwestował w pięć automatów do recyklingu butelek PET oraz puszek aluminiowych. Stanęły one w różnych częściach miasta. Mieszkańcy wrzucając do nich butelki i puszki, współfinansują sosnowiecki sport – koszykówkę, hokej czy piłkę nożną. Każda oddana butelka to 10 groszy na ten cel. Jak się okazuje, do butelkomatów trafiło już około 50 tys. opakowań. Uzbierało się więc już około 5 tys. złotych.