24-letni Jemeńczyk opracował minibiogazownię, która pozwala zamieniać odpady w paliwo

W zniszczonym wojną Jemenie wiele wsi i miasteczek nie ma obecnie dostępu do energii elektrycznej. Z pomysłem na rozwiązanie tego problemu wyszedł 24-letni inżynier chemii, Omer Badokhon. Skonstruował mikrobiogazownię, która pozwala na przetwarzanie śmieci do generacji prądu.

Wykorzystanie tych niewielkich biogazowni pozwala na redukcję zanieczyszczenia, zmniejszenie ubóstwa oraz produkcję energii elektrycznej. Młody chemik nagrodzony został za swoje dokonania nagrodą „Young Champion of the Earth”, przyznawaną w ramach Programu Środowiskowego realizowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych oraz współfinansowaną przez firmę Covestro, która zajmuje się wytwarzaniem polimerów.

Nagroda ma także wymiar finansowy. Badokhon otrzymał 15 tysięcy dolarów za swoje dokonanie. Zamierza wykorzystać te środki na biogazownie. Kwota ta pozwoli mu na wyprodukowanie od 50 do 80 urządzeń.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Biogazownia Badokhona ma szansę na rozwiązanie szeregu problemów Jemenu naraz. Kraj ten nawiedziła obecnie największa od wielu lat, według Światowej Organizacji Zdrowia, epidemia cholery. Jak informuje chemik, przyczyną tego są głównie problemy z zanieczyszczeniami (szczególnie odpadami organicznymi). Jego minibiogazownie nie dość, że redukują ich emisję do środowiska, to jeszcze zamieniają je w prąd elektryczny.

„W niektórych wsiach elektryczności nie ma od początku konfliktu w 2015 roku. W Mukalliu, gdzie mieszkam, także były z tym problemy – pamiętam sam, jak robiłem zadania na uczelnie przy świeczkach, gdy wyłączano prąd elektryczny”, opowiada chemik.

W Jemenie nadal około trzech milionów osób gotuje nad zwykłymi ogniskami. Generują one sporo zanieczyszczeń, a ponieważ pali się je w domach bez odpowiedniej wentylacji, co przyczynia się do śmieci wielu osób.

Biogazownie Badokhana zbudowane zostaną z wykorzystaniem włókna szklanego i plastiku. „Umożliwiają one szybki rozkład organicznych śmieci z domostw, co maksymalizuje ilość produkowanego biogazu”, czytamy w opisie systemu. Pozostałości także są użyteczne. Jak mówi Badokhon, mogą one zostać wykorzystane jako bogaty w substancje odżywcze nawóz.
W ciągu najbliższych ośmiu miesięcy około 1500 domostw będzie mogło testować te biogazownie. Zainstalowane zostaną one w domach w Sanie, Ibb, Adenie, Hadhramaut, Shabwie i Taizie.