3 tys. wniosków w 2017r. złożyli krakowianie na wymianę pieców węglowych

Kraków zmaga się z problemem smogu, ale jednocześnie podejmuje aktywne działania na rzecz jego niwelowania. Całkowity zakaz używania paliw stałych na terenie miasta ma wejść w życie 1 września 2019 roku. Dlatego akcja wymiany pieców węglowych na ogrzewanie proekologiczne trwa.

Jak podaje Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa w 2017 roku wpłynęło ponad 3 tysiące wniosków o dofinansowanie wymiany ogrzewania węglowego na proekologiczne. Przekroczyło to oczekiwania samych urzędników, którzy spodziewali się maksymalnie 2,5 tys. Największa liczba dokumentów trafiła do wydziału w grudniu 2017.

Dzięki akcjom informacyjnym na temat szkodliwości smogu oraz dotacjom na wymianę pieców węglowych w Krakowie udało się wyeliminować około 15 tysięcy starych, mało wydajnych i emitujących zanieczyszczenia kotłów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wnioski nadal można składać od 1 stycznia 2018 roku w Urzędzie Miasta Krakowa oraz w punktach obsługi mieszkańców w Galerii Bronowice i Galerii Bonarka City Center. Maksymalne dofinasowanie na zmianę ogrzewania to 60% kosztów kwalifikowanych.