1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

3 na 4 mieszkańców bloków chce inwestycji w OZE. Granty i kredyty to okazja dla spółdzielni

3 na 4 mieszkańców bloków chce inwestycji w OZE. Granty i kredyty to okazja dla spółdzielni

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że aż 74% Polaków, którzy mieszkają w blokach chciałoby, żeby ich spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe zainwestowały w OZE. A właśnie teraz jest ku temu wyjątkowa okazja. Dzięki grantom Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) można sfinansować aż 50% kosztu netto instalacji lub modernizacji odnawialnego źródła energii na budynkach. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Oszczędność i ekologia – dobre strony OZE w blokach

O grant OZE mogą starać się wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe i spółki prawa. To ogromna szansa na wykorzystanie przez zarządców budynków potencjału dachów obiektów wielorodzinnych, wśród których wiele ma idealne warunki do zamontowania paneli słonecznych. Nadwyżka produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii będzie wprost i w znaczący sposób obniżała rachunki za prąd lokatorów budynku.

Pokazują to przykłady już zrealizowanych projektów. W Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe dzięki inwestycji w fotowoltaikę jej mieszkańcy płacą 16-razy mniej za prąd niż przed jej zamontowaniem. Niedawno w zarządzanym przez spółdzielnię bloku pod adresami Stysia 31-45 i Skwierzyńskiej 4-16 uruchomiono hybrydową ciepłownię, działająca na zasadzie fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów ciepła. Może ona zmniejszyć rachunki za wodę średnio o 30%. Właśnie tego typu racjonalne przesłanki stojące za OZE powodują, że Polacy nie mają wątpliwości, że takie inwestycje warto realizować. Z badania VeloBanku wynika, że 74% mieszkańców bloków chciałoby, żeby wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa zainwestowała w odnawialne źródła energii. Najmocniej są do tego przekonane osoby w wieku 35-44 lata (82%) oraz najstarsi powyżej 55 roku życia (78%).

– Więcej o hybrydowej instalacji cieplnej we wrocławskim bloku pisaliśmy tu: Hybrydowa ciepłownia we wrocławskim bloku. Mieszkańcy zaoszczędzą średnio 30% na rachunkach

Infografika velobank bloki oze

Jak sfinansować OZE w bloku?

W uruchomionym przez BGK w lutym br. programie grant OZE na wsparcie inwestycji w zieloną energię przeznaczono 448 mln zł. Wnioski można składać do końca czerwca 2026 r., ale nabór może zostać ograniczony przed datą końcową. Zainteresowanie grantami, jak również premiami na termomodernizację, jest ogromne. Oferta BGK pomoże sfinansować do 50% tej kwoty. Skąd wziąć resztę? Warto zainteresować się rządowymi programami, dotacjami czy też specjalnymi kredytami bankowymi.

– O środki na zieloną transformację energetyczną aplikuje wiele podmiotów i są one rozdysponowane według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. To sygnał, że spółdzielnie i wspólnoty nie powinny zwlekać z takimi inwestycjami. Szczególnie, że mogą znaleźć wygodne finansowanie oraz ekspercką pomoc w tej sferze. W VeloBanku stworzyliśmy specjalny zespół, który wspiera zarządców w procesie uzyskania dotacji oraz kredytu – od analizy potrzeb, wnioskowania o granty, aż po etap operacyjny. Udowadniamy, że inwestycja w OZE czy termomodernizację nie musi być skomplikowana, potrzebny jest tylko odpowiedni partner – zaznacza Paweł Gąsiorowski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Bankowości Korporacyjnej w VeloBanku.

Tego typu specjalne kredyty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oferuje m.in. VeloBank. Dla tej grupy klientów bank stworzył specjalny kredyt z grantem OZE, pomagający sfinansować zakup, montaż lub modernizację instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii na ich dachach. Produkt został przygotowany w taki sposób, żeby zniwelować jak najwięcej przeszkód, które mogłyby stać na drodze takiej zielonej inwestycji.

Źródło: informacja prasowa – Velo Bank

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.