Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Hybrydowa ciepłownia we wrocławskim bloku. Mieszkańcy zaoszczędzą średnio 30% na rachunkach

Hybrydowa ciepłownia we wrocławskim bloku. Mieszkańcy zaoszczędzą średnio 30% na rachunkach

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe uruchomiła hybrydową instalację ciepłowniczą opartą w całości na OZE. Dzięki 74 panelom fotowoltaicznym, 4 pompom ciepła i 12 magazynom ciepła mieszkańcy zaoszczędzą na rachunkach. To nie pierwsza inwestycja spółdzielni w odnawialne źródła energii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Hybrydowe podgrzewanie wody dla mieszkańców Wrocławia

Ciepłownia uruchomiona została w bloku, który obejmuje adresy Stysia 31-45 i Skwierzyńskiej 4-16. Zasada jej działania jest bardzo prosta: na dachu znajdują się 74 panele fotowoltaiczne, które produkują prąd. Prąd ten zasila umieszczone w dawnej kotłowni budynku 4 pompy ciepła. Te z kolei ogrzewają wodę pobraną z miejskiej sieci wodociągowej. Podgrzana woda gromadzona jest w 12 zbiornikach, które pełnią funkcję magazynów ciepła. Całości dopełniają sterowniki, kontrolujące temperaturę wody w zbiornikach dystrybuujące wyprodukowaną energię.

Efekty są dwa. Po pierwsze mieszkańcy zapłacą mniej za wodę. Według szacunków spółdzielni, nowa instalacja może obniżyć rachunki za wodę średnio o 30%. Po drugie – inwestycja znacząco przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego bloku. Oczywiście nie jest to zasługa samej instalacji. Przy okazji jej montażu zostało też wykonane docieplenie całego budynku – warstwa styropianu o grubości 6-8 cm została zmieniona na taką o grubości 18 cm. Termoizolacja dodatkowo wpływa na efektywność całego systemu. W budynku ponadto wymieniono i zwiększono izolację instalacji ciepłowniczych, wymieniono oświetlenie na energooszczędne, zwiększono docieplenie stropodachów, a także wymieniono hydroizolację.

Wrocławska spółdzielnia pionierem w miejskim wykorzystaniu OZE

Za całą inwestycję odpowiedzialna jest spółdzielnia mieszkaniowa Wrocław-Południe i nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa tej instytucji. W latach 2016/2017 uruchomiła ona na dachach 35 wrocławskich nieruchomości ponad 3 tysiące paneli słonecznych. Projekt, znany jako Wrocławska Elektrownia Słoneczna, przynosi mieszkańcom wiele korzyści.

Od czasu uruchomienia instalacji w 2016/2017 roku w tych 35 nieruchomościach nie było żadnych podwyżek za energię elektryczną dla części wspólnych. Mieszkańcy się uniezależnili od wzrostu cen za energię elektryczną – mówił prezes spółdzielni Marek Dera w ubiegłorocznym wywiadzie dla Świata OZE. – Na samym początku zakładaliśmy roczny wzrost kosztów energii finansowej na poziomie 5%. Nasi mieszkańcy płacą średnio ¼ kosztów, które ponosili przed montażem instalacji fotowoltaicznej. W niektórych budynkach jest to 10% początkowych kosztów, a w innych 50%, w zależności od charakterystyki energetycznej budynków – podkreślił Dera.

– Przeczytaj całą naszą rozmowę z prezesem Derą: Spółdzielnia mieszkaniowa postawiła na fotowoltaikę i płaci 75% mniej za energię. Teraz czas na pompy ciepła [WYWIAD]

Wrocławska Elektrownia Słoneczna spowodowała, że emisja CO2 do atmosfery zmniejszyła się o blisko tysiąc ton rocznie. Cała inicjatywa udowadnia, że OZE to nie tylko wielkie połacie pustych pól pokrytych fotowoltaiką i wystające z bezkresnego morza turbiny wiatrowe, ale też inicjatywy, które można zrealizować w największych miastach w Polsce, na dachach, balkonach i w kotłowniach bloków mieszkalnych.

Uruchomiona w czwartek 5 października instalacja grzewcza w bloku przy ulicach Stysia i Skwierzyńskiej została sfinansowana z funduszu remontowego budynku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Łączny koszt całej inicjatywy to 756 tys. złotych. Zainstalowane panele PV mają moc 545 Wp, co przy 74 urządzeniach daje łączną wartość 40 kWp. 4 pompy ciepła mają łączną moc 16 kW. Są przystosowane do pracy w temperaturze do -20°C bez konieczności użycia dodatkowych grzałek. Mogą też pracować pod wyższym ciśnieniem i podgrzać wodę do 65°C. Z kolei w 12 zbiornikach na ciepłą wodę zamontowano dodatkowe anody tytanowe, a każdy z nich wyposażony jest w grzałki elektryczne o mocy 3 kw, które pozwalają podgrzać wodę do poziomu 80°C.

– Czytaj także: Wrocławska Elektrownia Słoneczna rozpoczyna współpracę z UE Wrocław

Źródło: informacja prasowa – SM Wrocław-Południe

Fot. SM Wrocław-Południe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.