Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

300 mln na zakupów autobusów elektrycznych od POIiŚ

300 mln na zakupów autobusów elektrycznych od POIiŚ

Trwa Program Infrastruktura i Środowisko finansowany ze środków unijnych na zakup autobusów elektrycznych i trolejbusów w miastach. Środki jakie można wykorzystać na ten cel wynoszą 300 mln złotych. Końcowy termin składania wniosków mija 31 stycznia.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Właśnie ruszył konkurs organizowany przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Skierowany jest do miast średnich, wojewódzkich i obszarów funkcjonalnych, a środki przeznaczone będą na zakup autobusów elektrycznych i trolejbusów. Do wykorzystania jest 300 mln zł. Program jest finansowany przez Unię Europejską i zakłada pokrycie aż 85% kosztów inwestycji. Wnioski będzie można składać do końca stycznia. Warunki jakie muszą spełniać pojazdy zawarte są w programie Dostępność Plus.

To pierwszy konkurs z Programu Infrastruktura i Środowisko na rozwój komunikacji miejskiej adresowany również do miast średnich. Do tej pory z dofinansowania transportu publicznego korzystały miasta wojewódzkie i otaczające je gminy – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Które średnie miasta będą mogły wziąć udział w konkursie? O tym zadecyduje Polska Akademia Nauk w ramach przeprowadzonej analizy. Będą to miasta, które są w największym stopniu zagrożone utratą funkcji społeczno–gospodarczych. Od 2017 roku dla średnich miast przewidziane jest specjalne wsparcie pt. Pakiet dla średnich miast. Dzięki niemu możliwa jest realizacja inwestycji publicznych i środowiskowych w ramach krajowych programów operacyjnych.

W kwestii finansowania inwestycji środowiskowych z programu skorzystały miasta, takie jak Ruda Śląska, Końskie i Wieliczka. Pieniądze w wysokości 32 mln złotych zostały wykorzystane na rekultywację zanieczyszczonych terenów. Z kolei dofinansowanie w wysokości ok. 330 mln złotych zostało przeznaczone na projekty przeciwpowodziowe w Sandomierzu, Słubicach i Oświęcimiu. Na kolejne wsparcie finansowe będą mogły liczyć miejskie przedsiębiorstwa cieplne w m.in. Środzie Wielkopolskiej, Bełchatowie, Olecku, Zduńskiej Woli czy Mielcu.

Jednym z głównych celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest zrównoważony rozwój całego kraju, m.in. poprzez wzmocnienie i rozwój miast średnich i małych. Pakiet dla średnich miast jest niezbędnym, dodatkowym wsparciem dla tych miejscowości – dodaje wiceminister Hamryszczak.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.