350 km/h na silniku elektrycznym – przedstawiamy Pininfarina Battista

Gdyby jedną lub dwie dekady temu ktoś wysunął tezę, iż samochody elektryczne mogą konkurować z tradycyjnymi, a nawet mieć lepsze osiągi, zostałby bezlitośnie wyśmiany. Tymczasem historia tworzy się na naszych oczach. Niedawno na Geneva Motor Show zaprezentowano elektryczny Pininfarina Battista, mogący konkurować z Ferrari i Lamborghini w walce o prym.

Włoski koncern Automobili Pininfarina może stać się pionierem w produkcji super-szybkich pojazdów elektrycznych. Jego najnowsze dzieło – Pininfarina Battista, to prawdziwy demon prędkości i prawdopodobnie jedno z najmocniejszych aut w historii włoskiej motoryzacji. Przy jego projektowaniu i budowie pracowali najlepsi fachowcy, mający w „dorobku” pojazdy, takie jak Bugatti Veyron i Chiron, Lamborghini Urus, McLaren P1, Mercedes AMG Project One, Pagani Zonda i Porsche Mission E. Czym wyróżnia się Pininfarina Battista?

Pininfarina Battista – maszyna, która wykręca oszałamiające liczby

Pininfarina Battista posiada zestaw czterech silników, które dają łączną moc 1900 KM przy maksymalnym momencie obrotowym 2300 Nm. Auto dosłownie wbija w fotel, gdyż do setki rozpędza się w ciągu dwóch sekund. W ciągu 12 sekund osiąga 300 km/h, przy czym jego maksymalna prędkość wynosi 350 km/h. Innowacyjność modelu polega także na zwiększonym zasięgu. To nie jest – jak mogłoby się wydawać – pojazd wyłącznie na wyścigi i krótkie trasy. Został wyposażony w baterie 120  kWh, co pozwala na przejechanie 450km na jednym, pełnym ładowaniu. – Jego moc jest szalona – stwierdził Michael Perschke, dyrektor wykonawczy Automobili Pininfarina – Ten samochód jest dowodem, że wysoka wydajność i napęd elektryczny nie muszą się wzajemnie wykluczać.

Design jest w cenie

Pojazd ma nowoczesny aerodynamiczny kształt, w czym przypomina najlepsze modele na rynku. Nadwozie samonośne jest zbudowane z włókna węglowego. Wnętrze jest bogato wyposażone i nawiązuje do nieco surowego, modernistycznego designu. Według producenta do końca 2020 roku na rynek trafi 150 egzemplarzy Pininfarina Battista. Pojazd może być spersonalizowany pod konkretne potrzeby klienta. Dokładna cena na razie nie jest znana.

źródło: topgear.com